Günümüzde artık tatilden eğitime, beyaz eşyadan akıllı telefonlara ya da borç kapatmaktan ev tadilatına kadar farklı pek çok konuda acil nakit ihtiyaçları için bankadan kredi kullanmak tercih edilmektedir. Bankadan kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin ise farklı kriterlere sahip olmaları gerekmektedir. Peki, kredi almak için puan kaç olmalı?

Kredi Kullanmak İçin KKB Puanı Kaç Olmalı?

Kredi kullanmak isteyen kişiler tarafından doldurulan kredi başvuru formu değerlendirilirken banka ilk olarak kredi notu sorgulaması yapmaktadır. Ancak her bankanın müşterisinden talep ettiği kredi notu ortalaması puanı farklıdır. Burada kredi başvurusu için tercih edilen banka en önemli belirleyendir. Çünkü kolay kredi veren bankalar daha düşük kredi notuna kredi onayı verebilirken zor kredi veren bankalar ise daha yüksek kredi notu ortalaması aramaktadır. Yani bir banka kredi notu 800 olan kişiye onay verirken diğer bir banka kredi notu 1200 puan olan kişiye onay vermemektedir.

Kredi Notu Sorgulama 

Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka öncesinde kredi notu öğrenme hizmetinden yararlanarak not ortalamasını öğrenmeleri ve buna göre başvurularına yön vermeleri çok önemlidir. Not sorgulaması sonrasında düşük kredi notu ortalaması olduğunu öğrenen kişilerin mutlaka ya kredi notu yükseltme teknikleri uygulayarak not ortalamalarını yükseltmeleri ya da kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yüksek kredi notu ortalaması olan kişiler ise kredi notuna göre kredi veren bankalar üzerinden daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanma avantajına sahiptir.