Kredi almak için kredi notunun kaç olması gerektiği konusunda çok fazla soru sorulmaktadır. Kredi almak için kredi notunuzun kaç olduğunu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Kredi almak için kredi notunuzun kaç olması gerektiğini bilmeniz gerekir. Kredi notunuzun yüksek olması gerektiğini bilseniz de kaç olması gerektiğini bilmezseniz kredi notunuzu kontrol edemezsiniz. Kredi notunuza hakim olmanız ve kredi notunuzu kontrol edebilmeniz kredi notunuzu yükseltmek için neler yapmanız gerektiğini bilmenizi sağlar.

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi notunuzun yüksek olması sadece kredi alabilmenizi değil aldığınız krediye düşük faiz uygulanmasını sağlar. Yani hem kredi alırsınız hem de bu krediyi düşük faizle alırsınız. Kredi alabilmeniz için kredi notunuzun en az Türkiye ortalamasında olması gerekir. Kredi notu Türkiye ortalaması 1450’dir. Kredi notunuz en az 1450 olmalıdır.

Kredi notunuzun Türkiye ortalamasında olması bankadan kredi alabilmenizi sağlar. Bu not olması gereken asgarî düzeydir. Yani kredi notunuz en az 1450 olmalıdır. Eğer kredi notunuz bu düzeyin üstünde ise çok rahat bir şekilde ve düşük faizli kredi almanız mümkündür. Maaşlı ve sigortalı bir çalışansanız ve risk raporunuzda çok riskli bir işlem yoksa çok kolay bir şekilde kredi alabilirsiniz.

Kredi Notunuz Düşükse Kredi Çıkar Mı?

Kredi notunuz düşükse kredi çıkması zor olabilir. Bankalar kredi notu düşük olan müşterilere kredi vermek istemezler. Çünkü bu müşterilere güvenmezler. Bu müşteriler geleceği belli olmayan ve bankaya güven vermeyen müşterilerdir. Kredi notunuzun düşük olması sizin aldığınız kredinin taksitlerini ödeyemeyeceğini gösterir. Bu nedenle risk raporunuzda ufak bir riskli işleminizin olması dahi kredi alamayacağınızı gösterir.

Kredi notunuz düşükse krediniz onaylanmayabilir. 1450’nin altında olan kredi notları riskli notlardır. Riskli kredi notları bankaların hoşlanmadığı ve güvenmediği kredi notlarıdır. Kredi notunuzun düşük olması durumunda bankadan mutlaka kredi almayı istemeniz hâlinde bankaya kefil gösterebilir ya da bir teminat verebilirsiniz. Bu teminat bir gayrimenkul olabilir.

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi notunuz düşükse ve kredi çekmek istiyorsanız ancak teminat gösterme durumunuz ya da kefil gösterme durumunuz yoksa bu durumda önce kredinizi yükseltmeli ve sonra kredi başvurusu yapmalısınız. Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gerekenleri bilirseniz yaklaşık üç ay içinde kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün olabilir.

Kredi notunuzu yükseltmek için kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Kredi kartınızı kullanarak kredi notunuzu yükseltmek için kredi kartınızın tüm limitini üç ay boyunca kullanmalısınız. Yani üç ay boyunca bir dönem içinde kullanabildiğiniz kadar kullanmalısınız. Sonra da dönem sonunda gelen ekstre borcunun tümünü ödemelisiniz.

Kredi kartınızı üç ay boyunca yukarıda anlatılan şekilde kullanırsanız kredi notunuzun yükseldiğini görebilirsiniz. Ancak bu yöntemin işe yaraması için gecikmiş borçlarınızı ve taksitlerinizi ödemelisiniz. Ayrıca devlete de vergi ve sigorta primi gibi bir borcunuz olmamalıdır.