Kredi Almak İçin Hayat Sigortası Şart Mı?

Kredi Almak İçin Hayat Sigortası Şart Mı?
Kredi Almak İçin Hayat Sigortası Şart Mı?

Kredi almak için kredi geri ödeme süresi boyunca hayat sigortası yaptırmanın gerekli olup olmadığı konusunda bilgi almak için yazımıza göz atın.

Kredi kullanmak istediğinizde ve bankaların sunduğu kredilerin kullanım şartlarını incelediğinizde bankaların genellikle kredi ger ödeme süresi boyunca hayat sigortası yapılmasını şart koştuğunu ve bunun için sigorta primlerinin ödenmesi gerektiğini görürsünüz. Bankalar hayat sigortası yapılmasını genellikle ihtiyaç kredileri için zorunlu tutsalar da bazı bankalar bunu diğer kredi kullanımlarında da şart koşabilmektedirler.

Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Kredi kullandığınızda bankalar kullandığınız krediye bağlı olarak geri ödeme süresi boyunca hayat sigortası yaptırmanızı şart koşarlar. Bankaların tümü ihtiyaç kredisi kullanan müşterilerinin hayat sigortası yaptırmalarını zorunlu tutsalar da şubesiz bankacılık hizmetleri veren bankalar bu hizmet altında verdikleri krediler için hayat sigortası yaptırmanızı zorunlu tutmamaktadırlar.

Şubesiz bankacılık hizmeti veren bankalar verdikleri kredilerde müşterinin hayat sigortası yapmasını ve prim ödemesini şart koşmamaktadırlar. Ancak bu şekilde alınan kredilere çok yüksek faizler yansıtmaktadırlar. Bu faizler yüzde 1,40’a kadar çıkabilmektedir. Üstelik bu krediler ihtiyaç kredileridir. Bu şekilde aldığınız krediler masrafsız ve hayat sigortasız olsa da ödediğiniz faiz tutarı çok yüksek olmaktadır.

Konut Kredisi ve Taşıt Kredilerinde Hayat Sigortası Şart Mı?

Konut kredisi ya da taşıt kredisi aldığınız zaman bankalar genellikle sizden geri ödeme süresi boyunca hayat sigortası yaptırmanızı istemezler. Bu durumda hayat sigortası yaptırıp yaptırmamak tamamen size bağlıdır. Ancak bazı bankalar konut kredisi ve taşıt kredisi kullanan müşterilerinden hayat sigortası yaptırmalarını istemektedirler.

Konut kredisi aldığınızda zaten banka almak istediğiniz konuta ipotek koymaktadır. Yani sizin başınıza bir şey geldiğinde ve hayatınızı kaybettiğinizde ve bu nedenle konut kredisinin taksitleri ödenmediğinde zaten banka tapudaki ipoteki kullanarak konutu alabilecektir. Bunun için aile bireylerinin de kalan taksitleri ödememesi gerekir. Ancak taksitlerin ödenmesi hâlinde banka zaten konutu almaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   CepteTEB 5000 TL İhtiyaç Kredisi Kampanyası

Taşıt kredisi aldığınızda banka konut kredisinde izlediği adımları izleyecek ve bu kez taşıta ipotek koyacaktır. Taşıtın üstünde ipotek olduğunda konutta olduğu gibi aynı şekilde sizin başınıza bir şey geldiğinde banka, kredi taksitlerinin ödenmemesi durumunda taşıtı alacaktır. Yani hayat sigortası yapılmasını gerektirecek bir durum yoktur. Ancak bazı bankalar bu kredileri kullanan müşterilerinden yine de hayat sigortası yapmalarını istemektedirler.

Hayat sigortasının ihtiyaç kredisi aldığınızda istenmesinin nedeni aslında bankaların, sizin başınıza bir şey gelmesi ve hayatınızı kaybetmeniz hâlinde kredi borcunu tahsil etmeyi garanti altına almayı istemeleridir. Bankalar, borçlarını tahsil edebileceklerine inanmak ve bunu garantilemek isterler. Bu nedenle de sizin hayat sigortası yaptırmanızı şart koşarlar.

Hayat sigortası yaptıracağınız zaman acenteler genellikle sizin sağlık durumunuza, yaşınıza ve benzeri özelliklerinize bakarlar. Çünkü yaşınız arttıkça sağlık sorunu yaşama olasılığınız artacağı için hayat sigortası primleriniz de artacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.