Acil para lazım diyen pek çok kişinin ilk tercihi kredi kullanmaktır. Bankaların artık çok daha kolay bir şekilde kredi onayı vermesi ve kredi kullanmanın borç para bulmaktan çok daha kolay bir hale getirilmesi insanların her geçen gün daha fazla kredi kullanmayı tercih etmelerine neden olmaktadır. Ancak bazı durumlarda kişinin kredi kullanımına izin verilmez.

Özellikle de düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi onayı almaları son derece zordur. Yine kara listede olmak ve işsiz olmak ta kredi red nedenleri arasında yer alır. Peki, “kredi alamıyorum, para lazım” diyen kişilerin ne yapmaları gerekir? Öncelikle kredi başvurusunu yapan kişilerin ilk yapmaları gereken kredi başvurusunda bulundukları bankayı arayarak kredi red nedenleri hakkında bilgi istemektir.

Bu nedenin ortadan kaldırılması durumunda kredi onayı alınması mümkün olacaktır. Örneğin düşük kredi notu ortalaması nedeni ile kredi reddi yaşayan bir kişinin kredi notunu yükseltme teknikleri uygulayarak kredi onayı almaları mümkün olacaktır. Ancak kara listede olmak neden ile kredi reddi yaşayan kişilerin kesinlikle bankadan kredi kullanmaları mümkün değildir. Bu kişiler kredi kartı kullanıyorlar ise kredi kartından taksitli nakit avans kullanmak, kredi kartı bulunmuyor ise senetle para veren kuyumcular üzerinden kredi kullanmak gibi farklı yöntemleri tercih edebilecektir.