Bankalardan kredi almak için belirli kriterlere sahip olunması gerekir. Yine bankanın dilediği takdirde kredi başvuru reddi hakkı bulunmaktadır. Yani banka her yapılan kredi başvurusu için onay verme zorunluluğuna sahip değildir. Burada önemli olan kredi başvuru formu dolduran kişinin yeterliliğidir. Peki, kredi alamayan ne yapmalı?

Kredi alamıyorum diyen kişilerin yapmaları gereken ilk şey bankadan kredi red nedeni sorgulaması yapmasıdır. Kredi başvurusu kişinin kredi notunun düşük olması ya da aylık gelirinin kredi ödemesini karşılamaması durumunda kredi onayı alması zordur. Yine bazı bankalar daha düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişilere yüksek faizle kredi kullanımını kabul ederler. Bu nedenle kredi notum düşük diyen kişilerin ilk tercihleri her zaman kolay kredi veren bankalar olmalıdır.

Kara listede değilseniz ve kredi notu ortalamanız dipte değilse en kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunmanız durumunda kredi onayı almanız mümkündür. Yine kredi başvurusu reddedilen kişilerin kolay kredi almasını sağlayan bir diğer yöntem ise ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusuna bulunmaktır. Altın teminatlı ihtiyaç kredisi paketinde de banka krediye karşılık olarak teminat aldığı için kolay bir şekilde kredi onayı verir.