Kredi kartı blokesi 2 farklı şekilde meydana gelmektedir. Bunlardan ilki kredi kartının çalınması halinde kredi kartı sahibinin bankayı araması sonucu gerçekleşmektedir. Tüketici kartının kaybolduğunu fark ederse ya da çalındığından şüphelenirse hemen bankayı arayarak kredi kartım kayboldu diyerek bankayı bilgilendirmekle yükümlüdür.

Bankanın böyle bir ihbar alması halinde ilk işi hemen kredi kartını bloke ederek kullanıma kapatmaktır. Kredi kartının bloke edilmesi demek işlemlere kapatılması ve kredi kartı ile harcama yapılamamasıdır. Kredi kartının çalınma ya da kaybolma gibi tüketicinin kendi talebi ile kapatılması halinde kredi kartı blokesi kaldırılmaz bunun yerine banka tarafından tüketiciye yeni bir kredi kartı gönderilmektedir.

[st_box title=”Kredi Kartı Atm Blokesi ” type=”info”]Kredi kartınız atm’ler üzerinden bloke edilmesi durumunda ilk yapmanız gereken bankaların telefon bankacılığı üzerinden kart iptalini yaptırmaktır.[/st_box]

İkinci kredi kartı bloke nedeni ise tüketicinin kredi kartı borcu için 3 ay boyunca borcunu sıfırlayamamasıdır. Bu durumda banka borcu tahsil edemediği için kredi kartına bloke koyar ve müşterisinin ödemelerinde kredi kartını kullanmasını engeller. Borcundan dolayı kapatılan kredi kartları için yapmanız gereken ilk şey kredi kartı borcunu kapatarak sıfırlamaktır. Bu borcun kapatılmasından sonra ise banka yaklaşık 3 iş günü içerisinde kredi kartını tekrar kullanıma açar. Ancak kredi kartının avukatlık olması durumunda bir daha kredi kartının kullanıma açılması mümkün değildir. Yani takip altına giren kredi kartı bir daha blokesi kaldırılmadan kullanıma kapatılarak iptal edilir.