KOSGEB yeni girişimcilere 50 bin TL hibe desteği ile 100 bin TL faizsiz ve geri ödemeli destek vermektedir. 50 bin TL hibe desteği alan yeni girişimciler bu desteği geri ödememektedirler. Ancak 100 bin TL faizsiz desteği alan girişimcilerin bu krediyi, aldıktan iki yıl sonra 10 eşit takside bölünmüş olarak iki yıllık vadede ödemek zorundadırlar. Her iki destek de yeni girişimciler için çok avantajlı olmakla birlikte bazı sektörlere bu destek verilmemektedir.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB yeni girişimci desteği alabilmek için yaş sınırı yoktur. Önemli olan işletmenizi hemen ve kısa süre içinde açmanız ve Ticaret Odası’na kayıt olmanızdır. Çünkü İşkur’un ve Ticaret Odası’nın esas amacı işletmesini hemen açacak olan girişimcileri destekleyerek Ticaret Odası’nın üye sayısını artırmaktır. Bu nedenle işletmenizi açtıktan ve harcamalarınızı yaptıktan hemen sonra faturalarınız ve iş planınızla birlikte KOSGEB’e başvurabilir ve desteği hemen alabilirsiniz.

KOSGEB’den yeni girişimci desteği alabilmeniz için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine girmeniz ve Girişimcilik Sertifikası almanız şarttır. Ardından işletmenizi açmanız ve yaptığınız tüm harcamaları gösteren faturalarınızı toplamanız gerekir. Faturalarınız olmadan desteği almanız mümkün değildir. Çünkü KOSGEB sizin yaptığınız harcamalara göre destek vermektedir.

KOSGEB’in Desteklemediği Sektörler

KOSGEB çok sayıda sektörü desteklemektedir. Ancak destek vermediği sektörler de vardır. Desteklenen sektörlerin sayısı çok olduğu için destek verilmeyen sektörleri sıralamamız daha kolay  olacaktır. Yine de NACE kodlarına sahipseniz ve elinizde liste varsa bu listede bulunmayan sektörlerin desteklenmediği sonucunu çıkarmanız mümkündür.

Kısaca madencilik ve taş ocakçılığı, imalat yapan işletmeler, kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri yapan işletmeler, inşaat sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, toptan ve perakende ticaret yapan işletmeler, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımını yapan işletmeler, ulaştırma ve depolama, konaklama ve yiyecek hizmeti, bilgi ve iletişim, mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler, idarî ve destek hizmet faaliyetleri desteklenen faaliyetler arasında yer almaktadır.

Ormancılık Sektörü İçinde Desteklenmeyen Faaliyetler

 • Orman yetiştirme ve diğer ormancılık faaliyetleri
 • Ağaç dışındaki yabani olarak yetişen ürünlerin toplanması
 • Tomrukçuluk
 • Yabani olarak yetişen odun dışı ürünlerin toplanması

Balıkçılık Sektörü İçinde Desteklenmeyen Faaliyetler

 • Deniz balıkçılığı
 • Tatlı su balıkçılığı
 • Deniz ürünleri yetiştiriciliği
 • Su ürünleri yetiştiriciliği
 • Tatlı su ürünleri yetiştiriciliği

Tütün Sektörü İçinde Desteklenmeyen Faaliyetler

 • Tütün ürünlerinin toptan ticareti
 • Alkollü içecek toptan ticareti

Sinema Sektörü İçinde Desteklenmeyen Faaliyetler

 • Sinema filmi ve video film faaliyetleri

Tüm bunların yanı sıra eğitim, sağlık, sosyal hizmetler, spor, eğlence sektörlerinde faaliyet gösterecek bir işletme açmayı ve kendi işinizi kurmayı düşünüyorsanız bu sektörlerin ve bu sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin desteklenmediğini bilmelisiniz.