KOSGEB yeni girişimci desteği veriyor. KOSGEB yeni girişimci desteği başvurusu yapmak için yapmanız gereken işlemleri yazımızda adım adım anlattık. 

KOSGEB yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yeni girişimcilere ve yeni işletme açmak isteyen girişimcilere yeni girişimci desteği vermektedir. Bu girişimci desteğini alabilmek için yapmanız gereken pek çok işlem vardır. Bu işlemleri yapmadan yeni girişimci desteği almanız mümkün olmamaktadır.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

Kendi işletmesini açmak ve kendi işini kurmak isteyen çok sayıda girişimci vardır. Bu girişimciler İşkur üyesi oldukları ve İşkur’a Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi için başvurdukları takdirde eğitim alabilmekedirler. Dört günlük ve 32 saatlik eğitimin ardından girişimcilere Girişimci Sertifikası verilmektedir. Bu girişimcilik sertifikasını aldıktan sonra işletmenizi açmanız ve KOSGEB’e yeni girişimci desteği almak için başvuru yapmanız mümkün olacaktır.

KOSGEB yeni girişimci desteğini almak isteyen çok sayıda girişimci vardır. Bu girişimciler en çok da 50 bin TL hibe desteği ve 100 bin TL faizsiz geri ödemeli kredi almak istemektedirler. Ancak KOSGEB bu destekleri herkese vermemektedir. Ancak belirli koşulları yerine getiren ve istenen belgeleri toplayan girişimcilere hibe vermektedir. 100 bin TL faizsiz ve geri ödemeli krediyi almak için ise mal varlığı ya da kefil gibi bir teminat göstermeniz şarttır

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • KOSGEB yeni girişimci desteği başvurusu yapmak için öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmalı ve Girişimci Sertifikası almalısınız.
 • Girişimci Sertifikası aldıktan hemen sonra işletmenizi kurmak adına oda kayıt belgenizi ve vergi levhanızı almalısınız. Bu sırada dükkana ait tapu ya da kira kontratı yanınızda olmalıdır.
 • KOSGEB desteğine başvurunuzu hızlıca yapabilmeniz için makina ve aksamlar ile ofise gerekli tüm eşyalarınızı almalısınız. Bu sırada aldığınız her şeyin faturalarını almalısınız.
 • KOSGEB yeni girişimci desteğini alabilmeniz için yaptığınız tüm harcamaları şirketinizin hesabından yapmalısınız. Faturaları mutlaka almalısınız.
 • KOSGEB yeni girişimci desteği başvurunuzu yapmadan önce yanınıza çalışan alıp almayacağınıza karar vermiş olmalısınız. Çalışan aldıysanız bunun sayısı belli olmalı.
 • İşletmenizin NACE kodu belli olmalı. Bu NACE kodunun vergi levhanızda da bulunması gerekmektedir. İmalat sektöründe mi yoksa imalat dışı sektörde mi olduğunuz belli olmalıdır.
 • KOSGEB yeni girişimci desteğine sadece kosgeb.gov.tr adresinden başvuru yapılabilmektedir. İşletmenizi KOSGEB’e kaydettiğinizde KOSGEB size bir de uzman atayacaktır.
 • KOSGEB yeni girişimci desteğine başvuru için websitesine girerek KOBİ/Girişimci kısmından KOSGEB’e ilk başvuru kategorisine girmelisiniz. Burada bulunan formda işletmenizin bilgilerini doldurmalı ve başvur butonuna tıklamalısınız.
 • KOSGEB başvuru formunu doldurduktan sonra size bir kullanıcı adı ve şifre verilecek, siz de bu şekilde sisteme kayıtlı üye girişi kısmından giriş yapacaksınız.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra Yeni Gİrişimci Destek Başvurusu kısmından gerekli formu doldurarak destek talep etmeniz mümkündür.
 • KOSGEB yeni girişimci desteği başvurusu yapmanızın ardından kurulla görüşmeniz için size tarih verilecek ve bundan iki üç ay sonra desteği almanız mümkün olacaktır.