KOSGEB yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı her yıl belirli dönemlerde kendi işletmesini kurmak isteyen girişimcilere KOSGEB desteği vermektedir. Bu destek hibe yani geri ödemesiz destek şeklinde ya da geri ödemeli faizsiz krediler şeklinde olabilmektedir. Bu desteği alabilmeniz için uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmanız şarttır. Uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılabilmeniz için de bu eğitimlerin duyurularını takip etmeniz gerekmektedir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Nedir?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimleri Girişimcilik Destek Programı kapsamında verilmektedir. Girişimcilik Destek Programına katılmak isteyen kişiler öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimi almalıdırlar. Bu eğitimi başarıyla tamamlayan kişiler Girişimcilik Sertifikası almaya hak kazanmaktadırlar.

Girişimcilik Destek Programı kapsamında uygulamalı girişimcilik eğitimi sonucunda Girişimcilik Sertifikası alan ve gerekli tüm aşamaları yerine getiren girişimciler şirketlerini kurduktan ve iş planlarını hazırladıktan sonra gerekli tüm belgeleri toplayarak KOSGEB’e başvuru yapabilmektedirler. Ancak bu çok uzun süreçten başarıyla geçen ve kurulun onayını alan girişimciler geri ödemesiz ya da geri ödemeli kredi desteği alabileceklerdir.

50 Bin TL Geri Ödemesiz ya da 100 Bin TL Faizsiz Geri Ödemeli Kredi

KOSGEB, destek almaya hak kazanan girişimcilere iki türlü kredi desteği verebilmektedir. Bunlardan biri 50 bin TL geri ödemesiz yani hibe kredi ve 100 bin TL faizsiz geri ödemeli kredidir. Bu kredi tutarları girişimcinin kurmak istediği işletmeye, girişime ve şirketin büyüklüğüne göre değişmektedir. Nitekim programın amacı girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasıdır. Bu niyetlerle her yıl KOSGEB’e çok sayıda başvuru yapılmaktadır.

Programlardan küçük ve orta ölçekli işletmeler yani KOBİ’ler, girişimciler ve işletici kuruluşlar yani İş Geliştirme Merkezi’ni yönetmek üzere kurulan tüzel kişilikler yararlanabilmektedirler. Ancak KOSGEB’in aldığı yeni bir kararla programdan yararlanmak isteyen KOBİ’lere sadece 31.12.2017’ye kadar destek verilecektir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinden Nasıl Yararlanılır?

KOSGEB Türkiye’nin her bölgesinde ve her ilinde il ya da ilçe müdürlükleri bulunan ve bu müdürlükler aracılığıyla hizmet veren bir kuruluştur. Bu kuruluştan hibe kredi ya da faizsiz geri ödemeli kredi almak isteyen çok kişi ve kurum vardır. Ancak bu desteği almak kolay değildir. Programdan yararlanmak amacıyla eğitim almanın şart olması uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin önemini artırmıştır. Bu nedenle girişimcilerin ya da işletme sahiplerinin bu eğitimlerin başvuru tarihlerini takip etmesi çok mühimdir.

Uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin düzenlendiği tarihler her ile ve her ilçeye göre değişiklik göstermektedir. Bunların başvuru tarihlerini takip etmek çok önemlidir. Eğitimler için alınan başvuruların tarihleri KOSGEB’in resmî internet sitesinde düzenli olarak yayımlanmaktadır. Ancak her eğitim için belirlenen kontenjan sınırlı olduğundan tarihleri kaçırmamanız gerekmektedir. KOSGEB websitesinde başvuru tarihlerinin yayımlanması zaman alabildiği için tarih konusunda bilgi almak üzere doğrudan KOSGEB’i aramanız ve buraya telefonla ulaşmanız daha sağlıklı olacaktır.