KOSGEB Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı başladı. 16 ilde uygulanacak olan bu program sayesinde kadınlara tarımın her alanında eğitim verilecek.

Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı KOSGEB tarafından yürütülen ve kadınlara özel olan bir girişimcilik programıdır. Bu program ile kadınların üretici ve girişimci olması ve bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır. Kadınların projeler uygulamaları ve projelerini hayata geçirmeleri böylece etkinliklerinin artırılması hedeflenmektedir. Programa katılan kadınların girişimler yaparak girişimciliklerinin en üst düzeye çıkarılması da diğer bir hedeftir.

Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı Nedir?

Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı KOSGEB tarafından uygulanan ve yürütülen yeni bir programdır. Program kapsamında 16 ilde tarımda girişimci olmak isteyen kadınlara Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verilecek ve böylece kadınların üretici olmaları sağlanacaktır. Kadınlara tarımın her alanında eğitim verilecektir. Program kadın çiftçilere özeldir.

Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı KOSGEB tarafından Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Batman, Bursa, Çorum, Erzincan, Giresun, Kahramanmaraş, Kars, Manisa, Mersin, Niğde, Osmaniye, Samsun ve Tokat olmak üzere 16 farklı ilde yürütülecektir. Bu program kapsamında kursiyerlere Girişimcilik Eğitim Programı çerçevesinde 4 günlük ve günde 8 saatlik eğitim verilecektir. Yani kadınlara toplam 32 saatlik eğitim verilmesi söz konusudur. Hedef her ilde 75 kursiyere ve Türkiye’de tüm illerde toplam 1200 kursiyere ulaşmaktır.

KOSGEB Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı Başvurusu

KOSGEB Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programına başvuru yapmak için KOSGEB resmî internet sitesine girmeli ve programa dair bilgileri okumalısınız. Ayrıca Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmak için bulunduğunuz ilde eğitim verilip verilmediğini öğrenmelisiniz. Bunun için KOSGEB internet sitesinde duyurular yayımlanmaktadır. Bulunduğunuz ilde söz konusu program için başvuruların ne zaman alındığını öğrenebilirsiniz. Bu program için düzenlenen eğitimlerin başvurularına dair duyurularında açıklama kısmında KOSGEB Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı yazması gerekmektedir.

KOSGEB Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı kapsamında verilen Girişimcilik Eğitimlerinin ardından Girişimcilik Sertifikası almalısınız. Eğitimlerden sonra projenizi sunmalısınız. Dereceye giren projeler KOSGEB tarafından hayata geçirilecektir. Kırsal alanda yaşayıp tarımla iç içe olan 18 – 40 yaş arası kadınlar bu programa katılabileceklerdir. Yani bu programa katılacak kadınların çiftçilikle uğraşmaları ve uygun koşullara sahip olmaları gerekmektedir.

KOSGEB Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programına Katılma Koşulları

KOSGEB Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programına katılmak istiyorsanız KOSGEB tarafından sağlanması istenen koşulları yerine getirmeniz ya da bulundurmanız gerekmektedir.

  • En az bir yıldır çiftçilikle uğraşmanız gereklidir.
  • Katıldığınız eğitimi takip etmeniz ve proje hazırlamanız şarttır. Bu yüzden okur-yazar olmanız gereklidir.
  • Eğitimlere düzenli olarak katılmanız şarttır. Bu nedenle eğitiminize engel olacak bir durum olmamalıdır.
  • Sizin bulunduğunuz ya da ailenizin bulunduğu şehirde tarımsal arazi ya da hayvan olması gereklidir.
  • Herhangi bir çiftçi örgütüne üye olmanız ve çiftçilik belgesine sahip olmanız gereklidir. Eğer siz üye değilseniz ve belgeniz yoksa birinci dereceden akrabalarınızın üye olması ve belge sahibi olması gereklidir.
  • Proje fikrinizin olması, girişimciliğe açık olmanız ve projenizi uygulayacak kapasiteye sahip olmanız gereklidir.

Türkiye çapında düzenlenecek proje yarışmasında dereceye giren projelere en az 20 bin TL ve en fazla 40 bin TL bütçe verilecektir.