KOSGEB madencilik ve taş ocakçılığından imalat sektörüne, elektronik sektöründen katı atık yönetimi, inşaat ve geri kazanım sektörülerine kadar çok sayıda faaliyeti desteklemektedir. İşletmelerin gerçekleştirdiği faaliyetler içinde KOSGEB’in destek verdiği yüzlerce faaliyet vardır. Bunlardan biri de toptan ve perakende sektörüdür. Toptan ve perakende sektörü içinde KOSGEB’in destek verdiği faaliyetlerin hangileri olduğunu yazımızda bulabilirsiniz.

KOSGEB’in Desteklediği Toptan ve Perakende Faaliyetleri

KOSGEB toptan ve perakende faaliyetlerini desteklemektedir. Toptan ve perakende sektörü imalat sektöründen sonra en çok faaliyet barındıran sektördür. İmalat sektöründe yüzlerce faaliyet alanı mevcuttur. Toptan ve perakende sektörü de yine çok fazla faaliyet alanını kapsayan bir sektör olarak imalat sektöründen sonra gelmektedir.

Toptan ve perakende sektörü denildiğinde akla elbette hemen marketler, mağazalar, tekstil ürünleri satışı yapan mağazalar, mobilya mağazaları, balık satan dükkanlar, beyaz eşyacılar ve daha çok sayıda dükkan gelecektir. Bunların tümü toptan ve perakende faaliyeti yapmaktadır. Ancak bunların yanı sıra motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımını gerçekleştiren işletmelerin gerçekleştirdiği faaliyetlere de aynı sektör içinde KOSGEB tarafından yer verilmiştir.

Motorlu Kara Taşıtlarının ve Motosikletlerin Toptan ve Perakende Ticareti ile Onarımı

KOSGEB tarafından paylaşılan desteklenen faaliyet alanları ve faaliyet alanlarının NACE kodları listesinde motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı şeklinde bir faaliyet alanı da yer almakta. Bu faaliyet alanı toptan ve perakende ticareti sektörünün içinde bulunmakta. Ticaret alanında faaliyet gösteren tüm işletmeler aynı şekilde bu listede yer bulmakta. Eğer toptan ve perakende ticareti icra edecek bir işletmeye sahipseniz ya da böyle bir işletme açmayı planlıyorsanız bakacağınız alan bu sektörün bulunduğu alandır. Bu sektör faaliyetlerinin sıralandığı yerde faaliyetinizin NACE kodunu bulabilirsiniz.

NACE kodu önemlidir. KOSGEB’e destek başvurusu yapacaksanız NACE kodunuzu ilgili listeden bulmalı ve bilmelisiniz. Nitekim vergi levhanızı alırken de NACE kodunuz size sorulur. Vergi levhanızda NACE kodunuz bulunmalıdır.

KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB KOBİ’leri desteklemek ve onları geliştirmek sorumluluğunu üstlenmiş bir kurumdur. Ancak elbette her iş kuran ve işletme açam KOBİ’lere destek verilmez. Girişimcinin öncelikle KOSGEB’in istediği koşulları sağlaması gerekmektedir. Bu koşullar zor değildir. Ancak KOSGEB’i girişimcilik ruhuna sahip olduğunuz ve özgüveninizin yüksek olduğu konusunda ikna etmeniz şarttır.

KOSGEB pek çok alanda işletmelere destek vermektedir. Ancak bunların arasında işletme kurmak isteyenlerin en çok almak istediği destek yeni girişimci desteğidir. Bu destek 50 bin TL geri ödemesiz hibe kredi ve faizsiz 100 bin TL iki yıl sonra geri ödemeli kredi şeklindedir. Bunları alabilmek için öncelikle Girişimcilik Sertifikası almalısınız. Bu sertifika sadece Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılan kişilere verilmektedir.