KOSGEB tarafından desteklenen çok sayıda sektör faaliyetleri vardır. Fakat en çok faaliyet alanının bulunduğu sektör imalat sektörüdür. 

KOSGEB çeşitli faaliyetler gösteren pek çok sektörü desteklemektedir. Ancak en çok faaliyet alanının olduğu sektör imalat sektörüdür. Bu sektörde çok sayıda faaliyet alanı bulunmaktadır. İmalat faaliyeti gerçekleştirecek hemen hemen her işletme KOSGEB tarafından desteklenmektedir. Bu yazımızda hem KOSGEB tarafından desteklenen tüm imalar sektörü faaliyetlerini ve bunlara ait NACE kodlarını bulacaksınız.

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Desteği Alma Koşulları

KOSGEB, gerekli koşulları sağlayacak şekilde işletmesini açan ve KOSGEB desteğini almak için başvuru yapan girişimcilere 50 bin TL hibe desteği verebilmektedir. Bu hibeyi almak için öncelikle işletmeniz için yaptığınız harcamaları gösteren faturalar ve iş planınızla birlikte başvuru yapmalısınız. KOSGEB erkek girişimcilere harcamalarının yüzde 60’ı kadar ve kadın girişimcilere harcamalarının yüzde 80’i kadar destek vermektedir.

KOSGEB’in verdiği 50 bin TL hibe desteğinin 2 bin TL’si işletme kurma desteği, 18 bin TL’si makina ve aksam desteği ve 30 bin TL’si kira ve çalışan maaşı desteğidir. Diyelim ki siz bir kadın girişimcisiniz. Bu durumda 18 bin TL makina ve aksam desteği alabilmeniz için işletmenize aldığınız makina ve aksamlara yaptığınız harcamaların yüzde 80’i 18 bin olmalıdır. Yani bu durumda yaklaşık 23 bin TL harcama yapmanız gerekecektir.

KOSGEB’den 2 bin TL işletme kurma desteğini alabilmeniz için işletmenizi kurma aşamasında gerekli işlemleri yapmanız ve KOSGEB işveren veritabanına üye olmanız yeterli olacaktır. KOSGEB’den 30 bin TL kira ve çalışan desteğini almanız için işletmenizin bulunduğu yeri kiralamanız ve yanınıza asgarî ücretle çalışan almanız gerekmektedir. Bunu yaptığınızda KOSGEB size 30 bin TL’yi aşağıda açıkladığımız şekilde verecektir.

KOSGEB size 30 bin TL’yi peşin olarak vermez. Size bu parayı her ay ödemeniz gereken kira masrafı ve çalışanların maaşı için verir. Bu durumda hesaplama şu şekilde yapılır. Yine bir kadın girişimci olduğunuzu varsayarak masrafınızın yüzde 80’ini alacağız. Kira masrafınızın yüzde 80’i ile çalışanlarınıza verdiğiniz asgarî ücretin yüzde 80’ini toplamanız ve 30 bin TL’yi çıkan tutara bölmeniz gerekir. Çıkan sayı sizin desteği kaç ay alacağınızı gösterir.

Örnek: 

Aylık iş yeri kirası: 2000 TL

Desteklenen tutar: 2000 x 0,8 = 1600 TL

Aylık 2 çalışanın toplam maaşı: 2808 TL

Desteklenen tutar: 2808 x 0,8 = 2246,4 TL

Desteklenen toplam tutar: 3846,4 TL

Desteği alabileceğiniz süre: 30 bin TL / 3846,4 = 7,8 (yaklaşık 8 ay)

Çalışan sayınız kaç olursa olsun ve kiranız ne kadar olursa olsun KOSGEB size bir ayda 5 bin TL’den fazla destek vermeyeceği gibi 24 aydan fazla kira ve çalışan desteği vermez. Ayrıca KOSGEB’den destek almak için en fazla üç kez başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra KOSGEB’den sadece bir kez destek alabilirsiniz. Aşağıda KOSGEB’in desteklediği imalat sektörü faaliyetlerinin tümünü ve bu faaliyetlerin NACE kodlarını bulmanız mümkündür.