KOSGEB Tarafından Desteklenen Enerji Sektörü Faaliyetleri

KOSGEB tarafından desteklenen çok sayıda sektör faaliyeti vardır. Bunlardan biri de enerji sektörü faaliyetleridir. Desteklenen enerji sektörü faaliyetlerini yazımızda bulabilirsiniz. 

KOSGEB pek çok sektörde çeşiti faaliyetler gösteren çok sayıda işletmeyi desteklemektedir. Bu işletmelerin faaliyet gösterdiği sektörler imalat sektörü, enerji sektörü, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü, reklam ve tanıtım sektörü ve daha çok sayıda sektör olabilir. Bu yazımızda faaliyetlerine değineceğimiz sektör enerji sektörüdür. Enerji sektörü KOSGEB tarafından desteklenen NACE kodları listesinde Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı adıyla yer alır.

KOSGEB’in Desteklediği Enerji Sektörü Faaliyetlerinin NACE Kodları

Yeni bir işletme açmak istiyorsanız ve işletmenizin Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı sektörü içinde yer alan faaliyetleri göstermesini planlıyorsanız gerçekleştireceğiniz faaliyetin NACE kodunu bilmeniz şarttır. NACE kodları KOSGEB tarafından paylaşılmaktadır. Bu yazımızda sözünü ettiğimiz sektöre ait faaliyetlerin NACE kodlarını paylaşacağız.

İşletmenizde gerçekleştireceğiniz faaliyeti bu listede bulamazsanız KOSGEB faaliyetinizi desteklemiyor olabilir. Bunun için KOSGEB tarafından desteklenmeyen sektör faaliyetleri listesine bakmanız gerekir. KOSGEB genellikle KOBİ’lerin gösterdiği belirli faaliyetleri destekler. Bu faaliyetler küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin gösterdiği ve ekonomiye katkı sağlayarak istihdam yaratacak işletmelerin gösterdiği faaliyetler olmalıdır.

Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı Faaliyetleri

 • Elektrik, gaz, buhar ve havalandırma sistemi üretim ve dağıtımı
 • Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı
 • Elektrik enerjisi üretimi
 • Elektrik enerjisinin iletimi
 • Elektrik enerjisinin dağıtımı
 • Elektrik enerjisinin ticareti
 • Gaz imalatı; ana şebeke üzerinden gaz yakıtların dağıtımı
 • Gaz imalatı
 • Ana şebeke üzerinden gaz yakıtların dağıtımı
 • Ana şebeke üzerinden gaz ticareti
 • Buhar ve iklimlendirme temini
 • Buhar ve iklimlendirme temini

KOSGEB’den Destek Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kendi işinizi kurmak ve işletme açmak istiyorsanız ve bunu KOSGEB’den destek alarak yapmak istiyorsanız öncelikle KOSGEB’in istediği koşulları sağladığınızdan emin olmalısınız. Hatta işletmenizi açmadan önce KOSGEB’in istediği koşulların neler olduğunu öğrenmenizde fayda vardır. Bunun nedeni KOSGEB desteği alabilmek için işletmenizi açtığınız tarihin de önem arz etmesidir.

Yeni girişimci desteği almak istiyorsanız işletmenizi Girişimci Sertifikası aldıktan sonra açmanız şarttır. Eğer eğitim almadan önce işletmenizi açtıysanız KOSGEB yeni girişimci desteği almanız mümkün olmayacaktır. Ayrıca son bir yıl içinde bir vergi levhası almamış olmanız da önem arz etmektedir. Tüm bunların farkında olarak işletmenizi açarsanız ve işletmenizin gerçekleştirdiği faaliyet KOSGEB’in desteklediği bir faaliyet ise destek almanız kolay olacaktır.

KOSGEB’den Destek Almak İçin Kuruldan Geçmek Şart Mı?

KOSGEB’den destek almanız için işletmenizi kurduktan ve tüm belgelerinizi hazırladıktan sonra size verilen tarihte kurulun karşısına çıkmanız şarttır. Burada amaç işletmenizi işletmek için gerekli ve yeterli motivasyona sahip olup olmadığınızı ve gerekli özgüvene sahip olup olmadığınızı kurula göstermektir. Çünkü KOSGEB’in en çok önemsediği unsurlardan biri işletme kuran girişimcinin girişimci ruhuna sahip olmasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.