Hibe, girişimci olarak bulunan kişilerin proje ve girişimler kapsamı dâhilinde devlet tarafından bu işlemler için giderlerini karşılamak adına yapılan yardımdır. Kosgeb hibe, girişimci kişilerin katılım belgesini aldıktan sonra yapıp yapacakları tüm harcamaların bir bölümünün karşılanması işlemi KOSGEB HİBESİ olarak adlandırılmaktadır.

Esnaflarımıza ve KOBİ statüsünde bulunan işyeri sahipleri KOSGEB’e kayıt olabilirler. Esnafların ya da yeni iş kuracak olan bay-bayan-engelli-gazi-şehir yakınları-özürlüler ya da emekliler tüm vatandaşlar hibe kredi ve KOBİ desteklerinden yararlanabilirler. Kendi işini kuracak olan girişimciler, KOSGEB devlet imkânlarından yararlanmak isteyen herkes başvuruda bulunabilir.

KOSGEB Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?
KOSGEB veri tabanı kaydı için gereken belgeler aşağıdaki gibidir.

•    KOBİ beyannameleri
•    KOBİ bilgi dokümanları
•    Oda Sicil Faaliyet Belge Aslı
•    Ticaret Sicil Gazetesi Asılları
•    İmza Sirküleri-İmza Beyannamesi ile tüm bu evrakların asıllarının hazır bulunması halinde KOSGEB başvurusu yapılmaya hazır olacaktır.

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?
1- KOBİ beyannameleri
2- KOSGEB’e başvuru formunun kaşe ve imzalı olarak çıktısı
3- Destek Programı Başvuru Formları
4- KOBİ Bilgi Dokümanları ile başvurmak gerekmektedir.

KOSGEB’den Yararlanmak İçin İzlenecek Yol Haritası
1. Girişimcilik Eğitimi katılmış olmak gerekmektedir. KOSGEB bu eğitimi bedelsiz olarak veriyor. Eğitim yaklaşık 70 saat sürüyor.
2. İş Planını Hazırlamak gerekmektedir. İş planı KOSGEB’den destek almanızı sağlayacak en önemli faktörler arasında yer almaktadır bu süreç değerlendirmede önemli bir yer tutmaktadır.
3. Destek Süreci beklenmelidir. Destek başvurunuz, KOSGEB Birimi tarafından bilgiler, belgeler ve şekil yönünden ön değerlendirmeye alınmaktadır.
4. Kayıt işlemi tamamlanmalıdır. Yaptığınız çalışmalar sonucu kurul tarafından iş planınız değerlendirilmiş ve hibe veya kredi desteğiniz onaylanmışsa Veritabanına kayıt işlemi yapmanız gerekir.
5. Sonuç aşaması beklenmelidir. Sırasıyla; Veritabanına Kayıt işlemi gerçekleştirmiş olmak ile birlikte desteklerden yararlanmaya hak kazanmış olursunuz. Hak kazanım sonrası kredinizi kullanabilirsiniz