Kendi işini kurmak isteyen ya da “işimi büyütmek istiyorum” diyen kişilerin kullanabilecekleri farklı pek çok yöntem bulunmaktadır. Banka kredileri bunlar arasında ilk sıralarda yer alırken faizsiz kredi desteği ya da hibe kredi kullanmak isteyen kişilerin ilk tercihleri ise KOSGEB kredileri olmaktadır. Peki, KOSGEB kredisi nasıl alınır ve KOSGEB kredisi ne zaman verilecek?

KOSGEB Kredi Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB kredisi almak isteyen işletmeler ilk olarak KOSGEB internet sitesi üzerinden KOSGEB veritabanına kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekir. Bunun ardından ikinci olarak KOBİ beyannamesi doldurulur. Doldurulan bu beyanname KOSGEB uzmanı tarafından incelenir ve onay verilmesi durumunda KOBİ destek kredisi için başvuruda bulunmanıza izin verilir.

KOSGEB Kredi Desteği Ne Zaman?

KOSGEB kredi destekleri dönemsel olarak verilmekte olu bu nedenle kredi desteği almak isteyen genç girişimciler ve işletmelerin bu tarihleri takip etmeleri önemlidir.

Türkiye’nin her ilinde bulunan KOSGEB şubeleri aracılığı ile bu takibi kolaylıkla yapabileceğiniz gibi aynı zamanda KOSGEB uzman yardımcısı desteği alarak kredi kullanma koşullarına daha kolay bir şekilde tamamlamanız da mümkündür. Yine KOSGEB internet sitesi üzerinden yapılan duyuruları takip etmeniz de süreç hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

KOSGEB Kredi Faiz Desteği 

KOSGEB faizsiz kredi desteği hizmetinden yararlanamayan işletmeler için KOSGEB bankadan kredi kullanmaları durumunda faiz desteği sağlamaktadır. Bu destek ile beraber bankadan KOBİ kredisi kullanan işletmelerin ödemiş oldukları faiz tutarı KOSGEB tarafından karşılanmakta ve bu sayede işletmelerin faiz yükü giderleri düşürülmektedir.

Bu destek sayesinde işletme başına 300 bin liraya kadar destek sağlanmasına izin verilir. Programın ana amacı küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenerek daha uygun koşullarda kredi desteğinden yararlanmasına olanak sağlamaktır.