KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin gelişimlerini artırmaları adına destek veren kurumdur. KOSGEB yeni iş kurmak isteyenlere veya iş yerlerini büyütüp geliştirmek isteyen işletmelere teşvik hibeleri ve kredileri vererek kolaylık sağlamaktadır. Bu durum da ekonominin canlandırılması hedeflenmektedir.

KOSGEB kredileri nelerdir?         

KOSGEB kredileri geri ödemesiz olan hibe kredileri ve düşük faizli geri ödemeli kredilerdir.  Geri ödemesiz olan hibe kredileri 50.000 Türk lirası olup faizsiz geri ödemesi olan kredi tutarı ise 2016 yılında 100.000 Türk lirasına yükseltilmiştir.

KOSGEB kredilerinden kimler nasıl faydalanabilir?

KOSGEB geri ödemesiz hibe kredileri ve faizsiz geri ödemeli kredilerden iş yeri açmak isteyen veya iş yerini geliştirmek isteyen işletmeciler faydalanabilirler. Hibe ve krediden faydalanmak isteyen girişimcilerin, KOSGEB in düzenlemiş olduğu uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaları gerekmektedir. Bu eğitim süresi 70 saat (14 güne bölünerek) süren bir zaman dilimidir. Bu eğitimin amacı iş kurmak isteyen kişilere yeni fikirler sunup alanın da bilgi sahibi olmasını sağlamaktır. Kurs bittikten sonraki izlenecek yolda KOSGEB, iş plan projesi hazırlanmasını isteyecektir.

İlk kez iş kurmak isteyenlere kredi ve hibe ödemeleri nasıl yapılıyor?

İş yeri açmak istiyorsunuz ve KOSGEB e başvurdunuz. Sizden katılmanız istenilen kurslara katılımınızı tamamladınız ve sıra geldi hibe kredi ve faizsiz kredi almaya. Bu aşama da iş yeri açmak için sizin belirli bir sermayeniz olması gerekiyor. Çünkü siz sermayenizle ilk olarak iş yerinizi açıyorsunuz ve bu iş yeri açılırken yaptığınız faturalandırılmış harcamaların karşılığında verilen teşvikler yani geri ödemesiz hibe kredi ve ödemesi olan faizsiz kredileri alabiliyorsunuz. Bu kredileri ne yazık ki ilk seferde alamıyorsunuz. Öncelikle iş yerinizi açıp harcamış olduğunuz masraflarınızın faturaları ile KOSGEB e müracaat emeniz gerekiyor ve sonrasında kredilerinizi kullanabiliyorsunuz.

KOSGEB kredilerini almak için başvurulması gereken yerler…

İş yeri açmak isteyen ve 50.00 Türk lirası tutarında KOSGEB tarafından verilen teşvik hibe kredisini almak isteyen kişilerin, bulundukları ilin İŞKUR VEYA KOSGEB birimlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İşyeri açmak isteyen kişinin, şahsen kendisinin İŞKUR veya KOSGEB birimlerine başvurusunun sağlanması istenmektedir.

KOSGEB tarafından kabul gören projeler nelerdir?

KOSGEB in iş kurmak isteyenlerden aldığı her proje desteklenmemektedir. KOSGEB in teşvik yardımı için desteklediği projeler; reklam, organizasyon, pazarlama, üretim, dış ticaret, mali işler gibi projelerdir.

KOSGEB tarafından kabul görmeyen projeler nelerdir?

KOSGEB in yüzden fazla iş alanında kabul görmeyen, destek vermediği projeler de vardır. Bu projeler; uzun ömürlü olmayan bitkilerin yetiştirilmesi, avcılık hizmeti faaliyetleri, deniz ürünleri yetiştiriciliği, kümes hayvanları yetiştirme, tütün yetiştiriciliği, hayvansal üretim, eğitim, finans ve sigorta sektörü, spor sektörü, eğlence sektörü, kültür ve sanat sektörü, gibi birçok kalemde destek verilmemektedir.

100.000 liralık faizsiz krediden faydalanmanın şartları nelerdir?

KOSGEB in girişimcilere ve iş yerini büyütmek isteyenlere verdiği faizsiz krediyi alabilmek için öncelikle KOSGEB şartlarını yerine getirmiş ve kayıt olmuş olmanız gerekmektedir. 100.000 Türk lirası tutarında ki faizsiz krediyi alabilmeniz için KOSGEB in vermiş olduğu kurslara katılmış olmalı ve girişimcilik belgesine sahip olmalısınız. Daha önce girişimcilik belgesini alarak iş yeri açmış kişiler ise bir yıl sonrasında KOSGEB in de onayı doğrultusunda anlaşmış olduğu halk bankasından 100.000 Türk lirası tutarındaki kredisini kullanabiliyor.