KOSGEB Kredisi Dolandırıcılığına Dikkat!

KOSGEB faizsiz destek kredisi almak isteyen kişiler dolandırıcıların tuzağına düşüyor. Özellike son dönemde verileceği söylenen 50.000 TL’lik faizsiz ve 12 ay ertelemeli destek kredisine başvuran kişiler dolandırıcıların tuzağıyla karşılaştılar. KOSGEB kredisi dolandırıcılığı hakkında ayırntılı bilgi yazımızda. 

KOSGEB kredisi dolandırıcılığı yeni karşılaşılan bir dolandırıcılık türü olarak tarihte yerini aldı. Bu kez dolandırıcıların hedefi, KOSGEB faizsiz kredi başvurusu yapan kişilerdi. Bu dolandırıcılığa dikkatleri çeken kişi Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Av. Rıdvan Yıldız ve KOSGEB Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta oldu. Buna göre dolandırıcılar KOSGEB kredisi başvurusu yapan kişilerin cep telefonu numaralarına sahip oldukları için onlara SMS gönderebiliyorlar ve onları tuzağa düşürebiliyorlar. Nitekim KOSGEB kredisi başvurusu yapan vatandaşlar bir numaradan SMS aldıklarını belirttiler.

Bu SMS’te kredi başvurularının onaylandığı ve fakat krediyi alabilmeleri için bir miktar para yatırmaları gerektiği söyleniyordu. Dolandırıcıların yeni tuzağı, nakit paraya ihtiyacı olan ve faizsiz kredi almak isteyen kişileri bu yolla kandırmaktı. Son zamanlarda vatandaşlardan bu şekilde dolandırıcılık haberleri alan Yıldız ve Usta, KOSGEB kredisi için başvuru yapan kişileri dolandırıcılıklara karşı uyardı. Bu gibi SMS’ler alan kişilerin SMS’leri ciddiye almamaları gerektiğini belirttiler.

Dolandırıcılar yeni dolandırıcılık faaliyetlerine KOBİ’lere faizsiz ve 12 ay ertelemeli 50.000 TL kredi haberi yayıldıktan sonra başladılar. KOSGEB üyelerinin cep telefonu numaralarına sahip olan dolandırıcılar kredi başvurusu yapan bu üyelerin cep telefonlarına SMS göndermeye başladılar. Söz konusu SMS’lerde genellikle “KOSGEB krediniz onaylandı. Para yatırmanız gerekiyor.” şeklinde ifadeler yer almaktaydı. Dolandırıcılar, SMS’i gönderdikleri kişinin ne kadar para yatırması gerektiğini de belirtiyorlardı. Aslına bakarsanız dolandırıcılar KOSGEB kredisine vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğinin farkındaydılar ve bu durumu fırsata çevirmek istediler.

Esnafa Faizsiz 12 Ay Ertelemeli 50 Bin TL Destek Kredisi şeklinde sunulan bu avantajlı krediden herkes yararlanmak istedi. TÜSODER Genel Başkanı Yıldız da bu konuya dikkatleri çekti. Dolandırıcıların elinde KOSGEB üyelerinin sadece cep telefonu numaralarının değil başka kişisel verilerinin olduğunu da belirtti. Bu yüzden esnaflardan dikkatli olmalarını ve uyanık davranmalarını istedi. Resmî bir bildirim olmadığı sürece esnafın SMS ile ya da sosyal medya aracılığıyla gelen mesajlara itibar etmemesi gerektiğini söyledi. Dikkatli olunmadığı takdirde KOSGEB faizsiz kredisinin dolandırıcılar tarafından fırsata çevrilebileceğine dair uyarılarda bulundu.

Bu gibi SMS’ler aldığınız takdirde öncelikle KOSGEB çağrı merkezini aramalısınız. Size gelen mesajın KOSGEB’den gelip gelmediğini teyit etmelisiniz. Yani SMS’in doğru olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sadece birinci kaynaktan gelen bilgileri ciddiye almalı ve sadece bunlara inanmalısınız. Doğruluğundan emin olduğunuz bilgilere dayanarak eylemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Yani resmi kurumların verdiği ve doğruluğundan emin olduğunuz bilgilere göre hareket etmelisiniz. Ayrıca KOSGEB’in herhangi bir aracıyla çalışmadığını da bilmelisiniz. Size, KOSGEB ile ilgili bir işinizi çözeceğini söyleyen kişilere inanmamalı ve size bu şekilde sunulan teklifleri kabul etmemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.