KOSGEB Kredisi Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olan KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi amacı ile kurulan özel bir kurumdur. KOSGEB kredisi ise bu kurum tarafından kullandırılan kredilerin tümünü kapsar. Bu kredilerin bazıları düşük faizli ve uzun vadeli krediler olurken bazıları ise hibe krediler olarak bilinen geri ödemesiz krediler paketlerinden oluşmaktadır.

Kimler KOSGEB Kredisi Kullanabilir?

KOSGEB kredisi belirli kriterleri karşılayan kişilere, kurum ve işletmelere verilmektedir. Bunlar arasında ilki KOBİ olarak bilinen orta ölçekli işletmelerdir. Yine parlak fikirleri olan yeni girişimciler ile büyümek isteyen küçük işletmelere de KOSGEB kredi desteği sağlamaktadır. Burada amaç kredinin üretim için kullanılması, ekonomiye katkı sağlaması, işsiz kişilere yeni iş imkanları sağlaması ve ekonomiye artı değerler katacak başarılı projelere yatırım yapılmasıdır. Yani devletin hibe kredi vermesi aslında ekonominin desteklenmesini, buna bağlı olarak ta işsizliğin azalması ve kişi başına düşen aylık gelir tutarının arttırılmasını sağlamaktır. Ekonominin en önemli kaynağı orta ve küçük ölçekli işletmeler olup bunların desteklenmesi aynı zamanda ülke ekonomisinin ayakta tutulması açısından önemlidir.

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar

Bankalar KOSGEB kredisi için aracılık rolü üstlenen önemli kurumlar olup KOSGEB kredisi veren bankalar arasında Ziraat Bankası kamu bankası olması nedeni ile öne çıkmaktadır. Ziraat Bankası KOSGEB kredisi paketlerinde en çok ilgi gören bankalar arasında yer almakta olup buna ek olarak Garanti Bankası KOSGEB işimi kuruyorum destek paketi gibi ek paketler sunan bankalar da bulunmaktadır.