KOSGEB Kredi Faiz Desteği Nedir?

Borsa Ne İşe Yarar?

KOSGEB kredi faiz desteği hakkında sorulan çok soru vardır. KOSGEB kredi faiz desteği hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yazımıza göz atın.

KOSGEB kredi faiz desteği KOSGEB’in bir programlarından biridir. KOSGEB, kredi faiz desteği programı kapsamında küçük ve orta ölçekli işletmelere yani KOBİ’lere destek olmaktadır. Bu işletmelere uygun koşullarda finansal destek temin etmekte ve onlara pek çok açıdan fayda sağlamaktadır.

KOSGEB Kredi Faiz Desteğinin Yararları

KOSGEB kredi faiz desteği işletmelerin gelişmesini sağlayan ve onların finansal sorunlarını çözmelerini sağlayan bir programdır. Bu program sayesinde işletmeler üretim standartlarını artırmakta ve ürettikleri ürünün kalitesini artırmaktadırlar. Ayrıca bu sayede daha çok istihdam yaratmaları da söz konusu olmaktadır.

KOSGEB kredi faiz desteğinin yararları şu şekilde sıralanabilir:

  • İşletmelerin daha fazla istihdam yaratmasını sağlamak
  • İşletmelerin finansal sıkıntılarını gidermek
  • İşletmelerin üretim standartlarını ve üretim kalitelerini artırmalarını sağlamak
  • İşletmelerin sadece ulusal düzeyde değil uluslararası düzeyde de rekabet etmesini sağlamak
  • KOSGEB Kredi Faiz Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB kredi faiz desteği programı 2003 yılından bu yana yapılmakta ve KOSGEB işletmelere 2003 yılından beri finansal destek vermektedir. KOBİ’lerin bankalardan aldığı kredilerin faizi, kâr payı, komisyon ve benzeri giderleri tamamen ya da kısmî şekilde KOSGEB tarafından karşılanmaktadır. Bu bankalar Türkiye’de faaliyet göstere kamu bankaları, özel bankalar ve katılım bankaları olabilmektedir. Nitekim KOSGEB söz konusu bankalarla protokol yapmıştır.

KOSGEB 2017 yılında işletmelere sunduğu kredi faiz desteği programına devam etmektedir. Bu yıl içinde kredi faiz desteğinden yararlanmak isteyen KOBİ’lerin KOSGEB’e beyannameleriniz teslim etmeleri şarttır. Bu belgelerin teslim tarihi 9 Nisan 2017‘de başlamakta ve 28 Nisan 2017’ye kadar devam etmektedir. Gerekli evrakları işletme yetkilisi kaşesi ile birlikte KOSGEB il ya da ilçe müdürlüğüne ibraz etmelidir. Evraklar eksiksiz olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Forex Şirketleri Kapanmaya Başladı

KOSGEB Kredi Faiz Desteği Kapsamı Nedir?

KOSGEB kredi faiz desteği programı kapsamında destek almak isteyen KOBİ’ler çeşitli şekillerde destek alabilirler. Öncelikle işletme kendi finansal sorununun ne olduğunu tanımlamalı ve hangi amaçla destek almak istediğini belirlemelidir. İşletmeler yatırıma, sermayeye ya da ihracat desteğine gereksinim duyabilirler. Bu amaçla kredi almak isteyebilirler. Eğer KOBİ olarak sermaye amaçlı kredi alırsanız ve KOSGEB kredi faiz desteği programına başvurursanız KOSGEB, gerekli koşulları sağlamanız hâlinde size destek verecektir.

KOBİ olarak ihracat kredisi alırsanız ve KOSGEB kredi faiz desteği programına başvurursanız aynı şekilde KOSGEB gerekli koşulları sağlamanız durumunda size destek verecektir. Yatırım yapmak amacıyla kredi alırsanız ve KOSGEB’in söz konusu programına başvurursanız yine koşullara uymanız hâlinde bu kredinin faizlerini KOSGEB karşılayacaktır. Yani kredi faiz tutarını KOSGEB verecektir. Ancak KOSGEB işletme başına en fazla 300.000 TL tutarında kredi faiz desteği vermektedir. Ayrıca en fazla 48 ay vade ile alınan kredilere kredi faiz desteği vermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.