Kadın girişimcilere günümüzde pek çok destek verilmekte olup bunun en önemli amacı ev hanımlarının ekonomiye katılmalarının sağlanmasıdır. Özellikle de KOSGEB kadın girişimci kredileri günümüzde kadınların iş hayatına atılmaları konusunda büyük destek sağlarken aynı zamanda kredi miktarının yüksek olması da çok sayıda kadının bu fırsattan yararlanmasına olanak sağlamaktadır.

Ancak KOSGEB kredi desteği bazı kurallara bağlıdır. Peki KOSGEB kadın girişimci kredisi alma şartları nelerdir? Öncelikle bu kredi paketinden yararlanmak isteyen kadınların mutlaka uygulamalı girişimcilik eğitimi almaları şarttır. Bu eğitim programını tamamlayarak KOSGEB girişimci sertifikası alan kişiler ikinci adıma geçerler. Bu adımda ise işletmenin kuruluşuna geçilir. İşletme kuruluşu yapılarak KOSGEB veri tabanına kayıt edilir. Daha sonra kurulan işletme için KOSGEB KOBİ beyannamesi doldurularak bir sonraki işleme geçilir.

Bu işlemde yeni girişimci desteği başvurusu yapılır. Bu başvuru ile beraber online iş planı hazırlanır. İş planının ekleri mühürlenerek diğer evraklar ile beraber KOSGEB’e teslim edilir. Bu aşamada karar tamamen KOSGEB’e aittir. KOSGEB gerekli kurullarında bu başvuruyu inceler, iş planının analiz eder ve başarılı bulursa kredi onayı verir. Verilen kredinin yüzde 30 tutarı hibe kredi desteği olup geri ödemesiz kredi kullandırımı ile destek gerçekleştirilir. Kalan yüzde 70’lik bölüm ise düşük faizli kredidir ve geri ödemesinde kadın girişimcilere gerekli yardımlar yapılarak iş hayatında başarılı olabilmeleri için teşvik edilmeleri amaçlanır.