KOSGEB’in verdiği hibe ve faizsiz kredi desteğini almak isteyen ve bu konuda bilgi edinmek isteyen çok girişimci bulunmakta. İşyeri kirası konusunda KOSGEB’in verdiği desteği yazımızda bulabilirsiniz. 

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği adı altında yeni kurulacak işletmelere gerekli koşulların sağlanması durumunda hibe ve faizsiz kredi destekleri veriyor. Önceki yıllarda işletmenin kurulmasından önce verilen bu destek artık işletme kurulduktan ve harcamalar yapıldıktan sonra veriliyor. Bu nedenle KOSGEB desteği almak isteyen kişiler bu konuda çok bilgi almak istiyorlar.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir?

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği, girişimci tarafından kurulan yeni işletmelerin desteklenmesi için verilen bir destektir. Bu destek 50 bin TL hibe kredi ve 100 bin TL faizsiz geri ödemeli kredi şeklinde verilmektedir. Girişimciler bu desteklerin her ikisine de başvuru yapabilmektedirler. Ancak KOSGEB elbette her başvuran kişiye destek vermemektedir. Bunun için gerekli koşulları sağlamanız şarttır.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği olarak verilen 50 bin TL tutarında hibe desteği 2 bin TL işletmenin kurulum desteği, 18 bin TL makina, ekipman, ofis mobilyası desteği ve 30 bin TL kira ve çalışan desteği şeklinde verilmektedir. Bu desteklerden 30 bin TL kira ve çalışan desteğinin nasıl alındığı büyük önem taşımaktadır.

KOSGEB İşyeri Kirası Desteği

50 bin TL hibe desteğinin bir kısmını oluşturan 30 bin TL’lik kira ve çalışan desteği erkek girişimcilere yüzde 60 oranında ve kadın girişimcilere yüzde 80 oranında verilmektedir. Bu desteği alabilmeniz için önce sizin işletmenizi açacağınız yeri kiralamanız şarttır. Unutmamanız gereken en önemli unsur KOSGEB’in ev-ofis şeklinde kurulan işletmelerin kirasına destek vermediğidir.

Kiraladığınız yerin kirasını ve her türlü bilgisini KOSGEB’e belgelerle bildirmeniz şarttır. Erkek girişimci iseniz işyeri kirasının yüzde 60’ı ve çalışanlarınızın maaşı, AİG’siz olacak şekilde, asgarî ücret olarak alındıktan sonra bu tutarların da yüzde 60’ı alınır. Kadın girişimciler için bu tutarların yüzde 80’i alınır. Daha sonra kiranın yüzde 60’ı ile çalışanların maaşlarının yüzde 60’ı toplanır. 30 bin TL’nin elde edilen tutara bölünmesiyle bu desteğin size kaç ay boyunca verileceği bulunur. Yani 30 bin TL desteği nakit olarak ve tek seferde alamazsınız.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Yeni Girişimci Desteğini alabilmek için öncelikle İşkur’a kayıt olmalısınız. Ardından Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin başvuru tarihlerini takip etmeli ve bu eğitimleri almak için başvuru yapmalısınız. Eğitimlere başvuru yaptıktan sonra İşkur sizi mülakata çağırır. Bu mülakat sırasında iş fikrinizi anlatmanız ve İşkur’u iş fikrinize bağlı olduğunuz ve motivasyonunuzun yüksek olması konularında ikna etmeniz gerekir.

Mülakattan geçmeniz hâlinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaya hak kazanırsınız. Eğitim aldığınız günler boyunca İşkur size her gün için 20 TL verecektir. Ancak bunu alabilmeniz için eğitim aldığınız sırada sigortalı çalışan olarak görünmemeniz şarttır. Eğitimleri tamamlamanızın ardından size Girişimcilik Sertifikası verilecektir. İşletmenizi açtıktan sonra KOSGEB’e gerekli evraklarınız ile başvurduğunuzda kurulun kararıyla destek almanız mümkündür.