KOSGEB İşletme Kurulum Desteği Nedir?

Borsa Ne İşe Yarar?

KOSGEB her yıl pek çok işletmeye destek vermektedir. Bunlardan biri de yeni girişimci hibe desteğinin içinde yer alan işletme kurulum desteğidir. 

KOSGEB her yıl gerekli evraklarıyla başvuru yapan ve doğru bir iş planı hazırlayan işletmelere hibe desteği ya da geri ödemeli destek vermektedir. Bu desteği alan işletmeler daha kararlı kurulmakta ve sektöre daha kararlı adımlar atmaktadır. KOSGEB yeni girişimci desteğinin verilmesinin amacı işletmelerin kurulum ve sektörde ayakta kalma aşamasında yaşadıkları zorlukları azaltmaktır.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği

KOSGEB yeni girişimci desteği işletme kurmak isteyen ve fakat ilk aşamada desteğe ihtiyaç duyan girişimcilere işletmelerini kurmalarının ardından destek olmaktır. KOSGEB yeni girişimci desteği alan işletmeler ilk kurulma aşamasında yaşadıkları zorlukları aşmayı başarmaktadırlar.

KOSGEB yeni girişimci desteği olarak 50 bin TL hibe desteği ve 100 bin TL geri ödemeli faizsiz kredi desteği vermektedir. 50 bin TL hibe desteğini alan kurumlar bu desteği geri ödememektedirler. 100 bin TL geri ödemeli faizsiz kredi desteği ise KOSGEB’den onay çıkmasının arıdandan bankadan alınmaktadır. Bu desteği alabilmeniz için bir teminat göstermeniz şarttır. 100 bin TL kredi faizi ödenmiş paradır. Bunu aldıktan iki yıl sonra ödemeye başlarsınız. İki yılda ve 10 taksitte ödersiniz.

KOSGEB İşletme Kurulum Desteği

KOSGEB yeni girişimci desteği olarak verilen 50 bin TL hibe desteğinin içinde hem işletme kurulum desteği hem makina ve aksam desteği hem de kira ve çalışan desteği vardır. 50 bin TL’lik hibenin içinde yer alan 2 bin TL’lik kısım işletme kurulum desteğidir. İşletme kurulum desteğini vergi levhanızı aldıktan ve işletmenize gerekli harcamaları yaptıktan sonra almanız mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kosgeb Proje Örnekleri ? Kosgeb Projesi Nasıl Hazırlanır ?

İşletme kurulum desteğini almak için vergi levhanızı almanız gerekir. Ardından iş planınızı hazırlamanız ve yaptığınız harcamaları yazmanız şarttır. 2 bin TL kurulum desteğini almayı talep ettikten sonra 18 bin TL’lik makina ve aksam desteğini almak için yaptığınız harcamaları göstermeniz gerekecektir. Eğer kira ve çalışan desteği için verilen 30 bin TL’lik desteği almak isterseniz bunun için de hem kiranızı hem çalışan personele ödediğiniz maaşı göstermeniz gerekir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Almak Şart Mı?

KOSGEB işletme kurulum desteği almak için Girişimcilik Sertifikanızın olması ve bu sertifikayı almak için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmanız şarttır. Bunun için mutlaka eğitim başvuru tarihlerini yakalamalı ve başvurunuzu yaptıktan sonra mülakata katılmalısınız. Mülakata katıldıktan sonra başarılı olmanız durumunda İşkur sizi kursa çağıracaktır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Ticaret Odasında verilmektedir. İşkur, KOSGEB ve Ticaret Odası birimleri bu konuda girişimcilik eğitimlerini ortak şekilde yürütmektedirler. Eğitimler 32 saat sürmekte ve dört günde verilmektedir. Eğitimleri tamamladıktan sonra sertifikanız hemen onaylanmaktadır. Anca bunu elden almanız için iki ay beklemeniz gerekmektedir. Sertifikanız kurstan sonra hemen onaylanacağı için işletmenizi hemen açmanız mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.