KOSGEB iş planının nasıl hazırlanması gerektiği pek çok kişi tarafından sorulan bir sorudur. KOSGEB’den destek alabilmek için her yıl çok sayıda girişimci başvuru yapmakta hibe kredisi ve faizsiz kredi almaya çalışmaktadır. KOSGEB iş planının nasıl hazırlandığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

KOSGEB iş planı hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve bu iş planının nasıl hazırlanması gerektiği konusunda çok sayıda soru vardır. KOSGEB hibe kredisi almak isteyen kişiler iş planı konusunda pek çok unsuru merak etmektedir. Bu yazımızda KOSGEB iş planı hakkında merak ettiğiniz konuları öğrenebilir, KOSGEB iş planının nasıl hazırlanması gerektiği konusunda bilgi alabilirsiniz.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

KOSGEB her yıl pek çok işletmeyi desteklemekte, işletmelere hibe kredi vermektedir. İşletmeler 50.000 TL hibe kredi yani geri ödemesiz kredi ya da 100.000 TL geri ödemeli kredi alabilmektedirler. Ancak bunun için KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmak ve girişimcilik sertifikası almak zorunludur. Ardından şirketi kurmak ve iş planı hazırlamak gerekmektedir.

Aslına bakarsanız girişimcilik sertifikası almanızın KOSGEB desteği almanıza hiçbir olumlu ya da olumsuz katkısı yoktur. KOSGEB desteği almanızı sağlayacak unsur iş planı yapmaktır. KOSGEB iş planı hazırlamak konusunda gerekli bilgileri yazımızın devamında vereceğiz.

KOSGEB iş planı hazırlarken göz önüne tutmanız gereken unsur hazırladığınız iş planının amacınıza uygun olmasıdır. İş planı amacınıza ne kadar uygunsa KOSGEB desteği alma olasılığınız da o kadar artar. Bu iş planında işletmeniz ile ilgili atacağınız hemen hemen her adımın nasıl atılacağı, işletmenizin neleri hedeflediği gibi bilgiler yer almalıdır. Yani işletmenizi kurarken hangi işlemleri yapacağınızı ve bu işlemleri nasıl yapacağınızı tam olarak belirtmeniz gerekir.

KOSGEB İş Planı Neden Önemlidir?

KOSGEB desteği almanızın yolu aslında hazırladığınız KOSGEB iş planınızın iyi olmasından geçmektedir. Yani iş planınız tutarsız olmamalıdır. Amacınızı net olarak yansıtmalıdır. Hedefleri olmayan ve çaba sarf etmeden hazırladığınız bir iş planıyla destek alamazsınız. KOSGEB iş planı hazırlayabilmek için KOSGEB desteği almış iş planlarını incelemeniz gerekir. Ayrıca KOSGEB iş planı hazırlayan firmalar da size bu konuda yardımcı olabilir.

KOSGEB iş planını KOSGEB resmi internet sitesinden indirebilirsiniz. Bu dosya 9 sayfadan ve 7 bölümden oluşmaktadır. KOSGEB iş planı hazırlamanız KOSGEB desteği almak için ön koşuldur. Üstelik iş planınız kesinlikle KOSGEB’in destek verdiği iş kolu ile ilgili olmalıdır. KOSGEB’in destek vermediği bir iş koluyla ilgili plan hazırlamamalısınız. Bunu yaptığınız takdirde iş planınızın incelenmeyeceğini bilmelisiniz.

Birikmiş paranız ya da sermayeniz varsa ve KOSGEB desteği alarak işletme kurmak istiyorsanız bunu yaparken KOSGEB’in size işletmeyi kurduktan sonra destek verdiğini bilmelisiniz. Yani önce siz cebinizden işletmeniz için masrafları karşılarsınız ve sonra KOSGEB’e iş planınızı göstererek destek almak için başvuru yaparsınız. Yani iş planınızı verdikten sonra KOSGEB’in size destek vereceğine ilişkin bir garanti yoktur.