Her yeni açılan işyeri yeni bir iş imkanı ve yeni işverenler anlamına gelmektedir. Bu nedenle devletin işsizlikle mücadele politikaları genelde yeni iş yerlerinin açılmasını teşvik etmeye çalışır. KOSGEB iş kurma kredisi de bu tip krediler arasında yer almakta olup başarılı projeler üretebilen kişilerin teşvik kredisi ile zorlanmadan daha iyi koşullarda iş yerlerini açmaları sağlanmaktadır.

KOSGEB Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı kelimelerinin ilk harflerinden oluşan KOSGEB ekonominin en önemli yapı taşı olarak tabir edilen küçük ve orta ölçekli işletmelerin varlıklarını korumasını ve onları desteklemeyi amaçlar. Bu nedenle düzenli olarak KOSGEB kredi desteği sağlar ve işletmelerin nakit ihtiyaçlarını gidererek faaliyetlerine destek olmayı amaçlar.

KOSGEB Kredisiyle İş Kurmak 

İşyeri kredisi kullandıran pek çok banka olup KOSGEB işyeri kredisi ile bu kredi kampanyaları arasında çok büyük bir fark bulunmaktadır. Çünkü bankaların kullandırdığı işyeri açma kredisi faiz oranları son derece yüksek olup KOSGEB faizsiz işyeri açma kredisi hizmetinin yanı sıra dönemsel olarak hibe krediler de kullandırmakta ya da belirli bir süre geri ödemesiz kredi desteği vererek iş yerlerini geliştirene kadar borç ödeme yükümlülüğünden onları kurtarmaktadır.

KOSGEB Kredisi Nasıl Kullanılır?

Öncelikle faizsiz kredi desteği almak isteyen kişilerin bu sürecin son derece zorlu geçeceğini bilmeleri gerekir. Çünkü kullandırılacak olan kredi tutarı sınırlı tutulurken krediyi kullanmak isteyen kişilerin sayıları ise son derece fazladır. Bu nedenle kredi kullanma şansı düşüktür ancak kredi kullanılacak olan projenin ne kadar özenle hazırlandığı bu şansı arttıran en önemli faktördür. Bu nedenle KOSGEB kredi şartları iyice araştırılmalı, bu şartları taşıyan en iyi projenin oluşturulması amaçlanmalı, proje oluşturma esnasında gerekirse profesyonel destek alınması önerilenler arasında yer almaktadır.