KOSGEB Hibe Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB hibe kredi başvurusunun nasıl yapıldığı işetme kurmak isteyen hemen hemen herkes tarafından merak edilen bir konudur. Bu yazımızda KOSGEB hibe kredi başvurusunun nasıl yapıldığına ilişkin bilgi bulabilirsiniz.

KOSGEB hibe kredi başvurusu yapmak için izlemeniz gereken pek çok adım ve bilmeniz gereken pek çok unsur vardır. Her şeyden önce KOSGEB’in işletme açmak isteyen kişilere destek olduğunu ve girişimciler ceplerinden para harcadıktan sonra onlara destek verdiğini bilmelisiniz. Ancak bu aşamalara ulaşmak için yapmanız gereken başvurular ve katılmanız gereken eğitimler vardır. İşte bunların tümünü yazımızın devamında bulabilirsiniz.

KOSGEB, işletmelere 50 bin TL hibe kredi yani geri ödemesiz kredi ve 100 bin TL geri ödemeli kredi vermektedir. Ancak bu kredileri her işletmeye vermemektedir. KOSGEB desteği alabilmenin belirli koşulları vardır. KOSGEB hibe kredi  başvurusu yapabilmek için öncelikle bulunduğunuz ildeki ya da ilçedeki KOSGEB müdürlüklerine gitmelisiniz.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Nasıl Alınır?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri almak için başvuruların ne zaman başlayacağını öğrenmelisiniz. Aslına bakarsanız bu başvuru tarihlerini KOSGEB resmî websitesinden de öğrenmeniz mümkündür. Ancak çoğu zaman başvuru tarihleri daha duyurulmadan eğitim kontenjanlarının dolduğu haberi gelmektedir. Bu yüzden Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmak için yapacağınız başvurunun tarihini öğrenmek ve bu konuda takipte olmak amacıyla KOSGEB müdürlüğü ile her zaman iletişim hâlinde olmanızda yarar vardır.

KOSGEB hibe kredisi başvurusu yapabilmeniz için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız zorunludur. Bu eğitimlere katıldıktan sonra girişimci sertifikanızı almalı ve şirketinizi kurmalısınız. Şirketinizi kurarken masrafları cebinizden karşılamanız gerektiğini belirtelim. Ayrıca şirketinizi kurduktan sonra gerekli araç gereçleri almalı, ofisinizi açmalısınız. Bu masrafların tümünü yine cebinizden karşılamalısınız.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

Harcamalarınızı yaparken mutlaka fatura almalısınız. Yani şirketi kurmanızdan itibaren yaptığınız tüm harcamaları belgelemelisiniz. Sonra bu faturalar, sertifikanız ve şirketinize ait belgelerle KOSGEB hibe kredi başvurusu yapmalısınız. Ancak burada unuttuğumuz bir husus var. Bu husus, aldığınız girişimcilik eğitimleri sonrasında hazırlamanız gereken iş planıdır.

KOSGEB İş Planı Nasıl Hazlanır? başlıklı yazımızda iş planınızı nasıl hazırlamanız gerektiğini anlatıyoruz. KOSGEB iş planınızı hazırlamanız KOSGEB hibe kredi başvurunuzu yapabilmeniz için gerekli koşullardan biridir. Bu iş planında işletmenizi kurma gerekçenizi açıklayarak şirketinizin hedeflerini anlatmalısınız. İş Planınız kurduğunuz işletmeyi en doğru şekilde anlatan plan olmalı.

KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB iş planında işletmenizi kurarken attığınız adımları anlatmalısınız. Yani nereden başladınız? işletmenin size neler getirmesini bekliyorsunu? Neleri hedefliyorsunuz? Nasıl bir ürün yapacaksınız ya da nasıl bir hizmet vereceksiniz? Kime hizmet vereceksiniz? Bu gibi soruların cevabını iş planınızda vermelisiniz.

KOSGEB hibe kredi başvurusu yaptığınızda iki aylık bir bekleme süreniz olacaktır. Çünkü heyet iki ayda bir toplanmaktadır. Başvurunuza olumlu yanıt verileceği konusunda bir garanti yoktur. Yani tüm koşulları yerine getirmenize rağmen size destek verilmeyebilir. Bu durumda iş planınızı yeniden hazırlayarak yeniden başvuru yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.