İçindekiler

KOSGEB hibe kredi başvuru şartları 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde değiştirildi. Buna göre artık hibe kredi almak için sermaye gerekmeyecek. KOSGEB hibe kredi almak için yeni başvuru koşullarını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

KOSGEB hibe kredi başvuru şartları değişti. KOSGEB yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı bildiğiniz gibi işletme açmak isteyen girişimcilere geri ödemesiz 50 bin TL hibe kredi ya da faizsiz ve iki yıl ertelemeli geri ödemeli 100 bin TL kredi vermekteydi. Bu krediyi alabilmek için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmak ve eğitimleri başarıyla tamamlayarak Girişimcilik Sertifikası almak şarttı. Ayrıca bu sertifikayı aldıktan sonra iş yerini açmak, tüm teçhizatı almak ve daha sonra bir iş planı hazırlayarak hibe kredi başvurusu yapmak gerekiyordu. Yani sermayesi olmayan kişiler KOSGEB kredisine başvuramıyordu.

Geri ödeme nasıl oluyor ?

KOSGEB, siz iş yerinizi açtıktan ve harcadığınız tutarın faturasını gösterdikten sonra başvurunuzun kabul edilmesi hâlinde size harcadığınız parayı geri veriyordu. İşte bu koşullarda değişiklik yapıldı. Buna göre artık KOSGEB 50 bin TL hibe kredi almak için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmak ve Girişimcilik Sertifikası almak gerekmeyecek. Yani bunlar birer aranan koşul olmaktan çıkacak. Yeni koşullar 1 Şubat 2017’den itibaren geçerli olacak. Yani sermayeniz yoksa ve fakat etkileyici, kârlı, gelecek vadeden bir iş fikriniz varsa KOSGEB size hibe verebilecek. KOSGEB hibe kredi almak için gereken yeni koşulların ayrıntıları yazımızın devamında yer almakta.

KOSGEB hibe kredi almak için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılıp sertifika alan ve daha sonra iş yerini açan kişilerin hibe kredi başvurularını yapabilmeleri için kendilerine 31 Aralık 2017’ye kadar süre tanındı. Eğer siz de önceki koşullara göre başvuru yapacak kişilerin arasındaysanız 31 Aralık 2017’ye kadar bu başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Bu tarihten sonra iş yerini açıp da hibe kredi başvurusu yapan kişilerin başvuruları kabul edilmeyecek.

KOSGEBin yeni hibe kredi başvuru koşulları hakkında gerekli açıklamayı KOSGEB Başkanı Recep Biçer yaptı. Biçer, KOSGEB başvurusu için koşulları yumuşattıklarını söyledi. Ayrıca girişimcilik kültürünün genişlemesi ve daha başarılı işletmelerin kurulması için bu kararın alındığını söyledi. Buna göre bir iş fikriniz olduğunda bu fikrinizi uygulamaya dökmek için sertifikanız olmasa da hibe kredi başvurusu yapabileceksiniz.

İşletme kurulum süresi ne kadar ?

Başvuru sırasında işletmeniz için gerekli eşyaların faturasını değil ama proforma faturayı ibraz etmeniz şart. Bunun amacı sizin ne kadar sermeyeye ihtiyacınızın olduğunun bilinmesidir. Başvurunuzun onaylanması durumunda 90 gün içinde işletmenizi kurmanız ve KOSGEB veri tabanına kaydettirmeniz gerekmekte. Eğer iş fikriniz üç başvurunuzun üçünde de reddedilirse başvuru hakkınız kalmayacaktır. Yani hibe kredi almak için KOSGEB’e tekrar başvuru yapamıyorsunuz. Ayrıca eğer bir kere hibe kredi alırsanız tekrar bu desteği alamıyorsunuz.