KOSGEB hibe kredi başvuru günleri iş kurmak, şirket kurmak ve iş yeri açmak isteyenler tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. KOSGEB hibe kredi başvuru günlerini öğrenmek için yazımızı okuyun.

KOSGEB pek çok kişinin destek almak istediği bir kurumdur. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) websitesinden ilinizdeki ve ilçenizdeki müdürlüklerde başvuruların ne zaman başladığına dair takipte bulunsanız da başvuru tarihlerini kaçırmanız mümkündür. Bunun nasıl olabildiği apayrı bir tartışma konusudur. Bu yüzden yazımızın devamında KOSGEB hibe kredi ya da faizsiz kredi almak için neler yapmanız gerektiğini ve başvuru günleri nasıl yakalayabileceğinizi anlatacağız.

KOSGEB Hibesi Nasıl Alınır?

KOSGEB işletmeleri desteklemekte ve onlara 50 bin TL hibe kredi yani geri ödemesiz kredi ile faizsiz 100 bin TL geri ödemeli kredi vermektedir. 50 bin TL genellikle küçük ölçekli işletmelere verilirken 100 bin TL kredi daha büyük ölçekli işletmelere verilmektedir. Eğer siz de bu destekten yararlanmak istiyorsanız bilmeniz gereken pek çok unsur vardır. Her şeyden önce ilinizdeki ya da ilçenizdeki KOSGEB müdürlüğü ile sürekli iletişim hâlinde olmalısınız.

İletişim hâlinde olmanız Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin ne zaman başladığını öğrenmenizi ve bu eğitimlere katılmak için başvurunun yapılacağı tarihleri yakalamanızı sağlar. Çünkü hibe kredi almak için öncelikle girişimcilik sertifikasına sahip olmanız ve bu sertifikayı almak için de Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmanız gerekmektedir. Bu eğitimlerin başlangıç ve başvuru tarihleri çoğu zaman KOSGEB websitesinde yer alsa da ufak ilçelerde daha başvuruların başladığı gün kontenjan dolmaktadır. Bu yüzden ilçe KOSGEB müdürlüğü ile iletişimde bulunarak başlangıç tarihleri hakkında bilgi almalısınız.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri kısa sürmektedir. Ardından size bir girişimcilik sertifikası verilmektedir. Ancak bunların çok fazla önemi yoktur. Çünkü size asıl gereken şey bir miktar sermayedir. KOSGEB zannedilenin aksine girişimcilere harcamadan önce değil harcadıktan sonra asıl desteği vermektedir. Bu yüzden öncelikle sizin kendi işletmenizi kurmanız ve iş yerinizi açmanız gerekmektedir. Ardından bir iş planı hazırlayarak KOSGEB’e sunmanız gerekmektedir.

KOSGEB’e sunduğunuz iş planı sizin iş yerinizi açma amacınızı hizmet gerekçelerinizi içermeli ve iş yerinizi tam anlamıyla yansıtmalıdır. Yaptığınız harcamaların faturalarını ve girişimcilik sertifikanızı bu iş planına ekledikten sonra KOSGEB’e sunmalı ve KOSGEB’in cevabını beklemelisiniz. KOSGEB sizin iş planınızı uygun bulursa yaptığınız harcamalara istinaden siz hibe kredi verecektir. Ancak çoğu zaman iş planınız uygun olmasına rağmen başvuru yoğunluğundan ötürü size sıra gelmeyebilir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmanıza, girişimcilik sertifikası almanıza ve iş planı hazırlamanıza rağmen hatta şirketinizi kendi sermayenizle kurmanıza ve tüm masrafları cebinizden karşılamanıza rağmen hibe kredi desteği ya da faizsiz kredi desteği almanızın garantisi yoktur.