KOSGEB hibe kredi almak isteyen çok sayıda kişi vardır. KOSGEB uzun süreden beri girişimcileri desteklemekte ve hem hibe kredi yani geri ödemesiz kredi hem de faizsiz ve geri ödemeli kredi vermektedir. KOSGEB hibe kredi almak için neler yapmanız gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

KOSGEB hibe kredi almak istiyorsanız sağlamanız gereken çok sayıda koşul vardır. KOSGEB tüm işletmelere kredi vermemektedir. Sadece gerekli koşulları sağlayan işletmelere ve girişimcilere destek vermektedir. Ayrıca gereken her şeyi yapmanız ve tüm koşulları sağlamanız da destek alacağınızın garantisini vermez. Yani KOSGEB size destek vereceğinin garantisini vermez. Bu yüzden başvuru yaptığınızda sürprizlere ve destek çıkmama durumuna hazırlıklı olmalı, bu ihtimali göz önünde bulundurmalısınız. KOSGEB hibe kredi almak için KOSGEB müdürlükleri ile iletişim hâlinde olmalı ve başvuru tarihlerini kaçırmamak amacıyla sürekli takipte olmalısınız. KOSGEB hibe kredi almak için yapmanız gerekenleri yazımızın devamında aktaracağız.

KOSGEB hibe kredi alabilmeniz için yapmanız gereken ilk şey ilinizde ya da ilçenizde bulunan KOSGEB müdürlüğünün yerini öğrenmektir. Ardından KOSGEB internet sitesine girerek Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin başvuru tarihlerini öğrenmektir. Çünkü KOSGEB hibe kredi alabilmek için öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmalı ve girişimcilik sertifikası almalısınız. Bunu yapmanız şarttır. Ancak KOSGEB girişimcilik eğitimleri her ilde ve her ilçede farklı tarihlerde verilmektedir. Bu yüzden tarihleri çok yakından takip etmeniz ve kaçırmamanız gerekmektedir. Öyle ki çoğu zaman başvuruların başladığı gün kontenjan dolmaktadır. Bu eğitimleri alırken eğitimleri aksatmamanız ve bunların hemen hemen tümüne katılmanız gerekmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katıldıktan ve girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonra şirketinizi kurmanız ve iş planınızı hazırlamanız şarttır. İş planınız, şirketinizi kurma amacınıza sektöre nasıl, ne kadar ve hangi yönde katkıda bulunacağınıza uygun olmalıdır. Yani şirketinizi kurma amacınızı ve buna bağlı olarak yapacağınız işleri tam olarak, eksiksiz ve apaçık biçimde yansıtmalıdır.

KOSGEB hibe kredisi almanın kolay olmadığını söylemiştik. Evet, KOSGEB 50.000 TL hibe kredi ve 100.000 TL faizsiz ve geri ödemeli kredi vermektedir. Ancak bunun için okuduğunuz üzere KOSGEB’e başvuru yapmanız, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılarak girişimcilik sertifikası almanız ve sonunda şirketinizi kurarak iş planınızı hazırlamanız gerekmektedir. Ardından şirketiniz için gerekli araç gereçleri de almalısınız. Şirket kurma ve gerekli araç gereçleri satın alma aşamasında tüm masrafları kendiniz cebinizden karşılamalısınız. Ardından iş planınız, şirketi kurduğunuza dair belgeler ve girişimcilik sertifikanızla birlikte hibe kredi başvurusu yapmalısınız. Bu başvuru belgelerine ayrıca şirketiniz için cebinizden yaptığınız harcamaların faturasını da eklemelisiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra yapmanız gereken tek şey beklemektir. Heyetin toplanması ve başvuruları incelemesi gerekmektedir. Ardından size başvurunuzun cevabı verilmektedir. Bu cevap olumlu ya da olumsuz olabilir. Bu durumda iş planınızı gözden geçirerek yeniden hazırlayabilir ve başvurunuzu yineleyebilirsiniz.