KOSGEB Hibe Kredi Almak İçin Ne Yapmalı?

KOSGEB hibe kredi almak kolay değildir. KOSGEB, herkese hibe kredi vermemekte bunun için belirli koşullar ortaya koymaktadır. Yani hibe kredi almak isteyen kişilerin belirli koşulları yerine getirmesi şarttır. KOSGEB hibe kredi almak istiyorsanız neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı okuyun. 

KOSGEB bildiğiniz gibi kendi işini kurmak isteyen girişimcilere hem geri ödemesiz 50.000 TL hibe kredi hem de faizsiz ve geri ödemeli 100.000 TL kredi vermektedir. KOSGEB’den kurmak istediği iş için hibe kredi almak isteyen çok sayıda vatandaş bulunmaktadır. Bu yüzden KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmak isteyen kişi sayısı ve başvuran sayısı da artmaktadır. Her yıl ve her ay bu hibe kredi için başvuru yapan çok sayıda insan bulunmakta ancak elbette bunların tümü hibe kredi alamamaktadır. Az sayıda girişimci bu krediden yararlanabilmektedir. Siz de KOSGEB hibe kredi almak isteyen kişilerden biri iseniz ve bu konuda bilgi edinmeye ihtiyacınız varsa yazımızın devamında hem KOSGEB hibe kredi almak için neler yapmanız gerektiğini hem de KOSGEB hakkında doğru bilinen yanlışların neler olduğunu okuyabilirsiniz.

KOSGEB hibe kredi almak pek kolay değildir. Bu kolay olmama durumu hem parasal açıdan hem de sağlamanız gerek koşullar için geçerlidir. KOSGEB hibe kredi alabilmek için pek çok şey yapmanız gerekir. Bunlardan ilki ilinizdeki ya da ilçenizdeki KOSGEB Müdürlüğünün nerede olduğunu öğrenmek ve sonra burayı ziyaret ederek Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin ne zaman verildiği ve bu eğitimlere başvuru tarihlerinin ne zaman olduğu hakkında bilgi almaktır. Bu işlemi KOSGEB websitesinden de yapmanız mümkündür. Ancak daha önce başvuru tarihlerini KOSGEB internet sitesinden takip eden ve daha sonra bu tarihleri bilmediği bir nedenle kaçırdığını fark eden deneyimli kişiler bu yöntemin pek işe yaramadığını görmüşlerdir. Yani Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi için açılan kontenjanlar daha başvuru tarihleri ilan edilmeden dolmaktadır. Bu yüzden sizin mutlaka KOSGEB Müdürlüğü ile iletişim hâlinde olmanız ve başvuru tarihlerinin ne zaman olduğunu daha başlamadan öğrenmeniz kontenjan dolmadan başvuru yapmanızı sağlayacaktır. Ardından bu eğitimleri kaçırmadan almanız ve eğitimleri başarıyla tamamlamanız şarttır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonunda Girişimcilik Sertifikanızı almalı ve bu sertifikanızı saklamalısınız. Bu size daha sonra lâzım olacaktır. Şimdi şirketinizi kurabilirsiniz. Şirketinizi kurmak ve gerekli teçhizatları almak için sermayeye gereksiniminiz vardır. Bunların tümünü cebinizden karşılamanız gerekir. Yani KOSGEB size hemen 50.000 TL vermemektedir. KOSGEB size siz şirketinizi kurduktan ve tüm harcamalarınızı yaptıktan sonra kredi vermektedir. Bu yüzden şirketiniz için tüm harcamalarınızı yapmalı ve faturalarınızı saklamalısınız. Ardından iş planınızı yapmalısınız. Bunların tümü eğitimde verilen önemli şeylerdir. İş planınızda kurduğunuz şirketi kurma amacınıza, vereceğiniz hizmetin insanlara ne yararının olduğuna yer vermelisiniz. Yani şirketinizi kurma amacınızı açıkça belirtmelisiniz. İş planınızın, şirkete dair bilgilerinizin, girişimcilik sertifikanızın ve faturalarınızın olduğu bir dosyayı hibe kredi başvurusu için teslim etmelisiniz. Ancak hibe kredi çıkacağına dair size kimse bir garanti vermemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.