Ülkemizde ekonomik gücün ve kalkınmanın en değerli parçaları olarak kabul edilen Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler aynı zamanda işsizlikle mücadele konusunda da devletin en önemli kaleleridir.

Bu nedenle bu kalelerin korunması çok önemlidir ve bu korunmanın sağlanması için düzenli olarak KOSGEB kredileri verilmektedir. Bu krediler diğer kredilerden farklı olarak çok daha düşük kredi faiz oranları ile kullandırılan krediler olmalarıdır.

Hatta bazı kredilerde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için faizsiz kredi paketleri kullandırılmakta ve hibe krediler ile yeni üretime atılmak isteyen girişimciler desteklenmektedir. KOSGEB girişimcilik proje örnekleri bu aşamada büyük önem taşır.

Çünkü bu kredilerden yararlanmak isteyen oldukça fazla sayıda işletme bulunmakta olup ancak kullandırılacak olan kredi tutarları sınırlıdır. Yani kredi kullanmak isteyen işletme sayı olarak fazla olmasına rağmen kullandırılacak olan kredi tutarı belirli ve düşüktür.

Krediden yararlanmak isteyen işletmelerin bu nedenle bir fark yaratması ve neden bu krediyi kullanmak için tercih edilmesi gerektiğini ortaya koymaları gerekir. KOSGEB girişimcilik kredisi kullanmak isteyen girişimcilerin ve işletmelerin yine mutlaka girişimcilik eğitimi programlarına kayıt olmaları, bu eğitim programlarını başarı ile tamamlamaları gerekir.

Bu eğitim programının sonucunda KOSGEB girişimci sertifikası verilmekte olup bu sertifikaya sahip olmayan girişimcilerin kullandırılan özel kredi paketlerinden yararlanmaları kesinlikle mümkün değildir. Uzun vadede bu krediyi kullanmaya niyeti olan kişilerin de ücretsiz olarak verilen bu kurs programlarına katılmaları tavsiye edilmektedir.