KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Nedir?

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı KOSGEB tarafından yeni girişimcilere destek olmak için oluşturulmuş bir programdır. KOSGEB Girişimcilik Destek Programı hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyun.

KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığıdır. KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kendi işini kurmak isteyen girişimcilere destek olmak için oluşturulmuş bir programdır.

Yeni girişimci desteği şeklinde belirtilen program sayesinde girişimcilere kendi işlerinin patronu olma imkânı tanınmaktadır. Bu program sayesinde kendi işinizin patronu olabilir, hayâllerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik KOSGEB, seçilen projelere 50 binTL hibe kredi yani geri ödemesiz kredi de veriyor. KOSGEB, büyük projelere 100 bin TL geri ödemeli kredi veriyor.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programının Amaçları

KOSGEB Girişimcilik Destek Programının belirli amaçları mevcuttur. Bu amaçlar tamamen girişimcilerin desteklenmesine yöneliktir. Program, girişimciliğin yaygınlaştırılmasını ve başarılı işletmelerin kurulmasını hedeflemektedir.

Türkiye’de şu an girişimciliğe adım atan kişilerin ve girişimciliğe ilgi duyan gençlerin sayısı önceki yıllara göre oldukça artmıştır. Bu artışta başarılı girişim hikâyelerinin payı büyüktür. Tüm bu sebeplerle KOSGEB’e destek için başvuran kişilerin sayısında da artış olmuştur.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programından Kimler Yararlanabilir

Ancak elbette programdan herkes yararlanamamaktadır. Programdan kimlerin yararlanabileceğine ilişkin KOSGEB açıklaması şu şekildedir: KOSGEB Girişimcilik Destek Programından küçük ve orta ölçekli işletmeler, girişimciler, işletici kuruluşlar yani İş Geliştirme Merkezini yönetmek üzere kurulan tüzel kişilikler.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler ifadesinin yanına parantez içinde 31.12.2017’ye kadar şeklinde bir uyarı yazılmıştır. Bundan da KOSGEB’in 2017 yılının sonundan itibaren bu tür işletmelere vereceği desteği keseceğini ve KOSGEB Girişimcilik Destek Programından bu işletmelerin yararlanmalarına izin vermeyeceği sonucunu çıkarabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Sicil Affı Çıktı

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Kapsamında Verilen Destekler

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında verilen destekler Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği, İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Desteği ve İş Planı Ödülüdür. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri en az 32 saat sürmektedir. Genel katılıma açıktır ve ücretsizdir. Bu eğitimler Türkiye’de girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla verilmektedir. Ayrıca bu eğitimlerle başarılı işletmelerin kurulması da hedeflenmektedir.

Girişimciler eğitim sayesinde iş kurma ve yürütme konularına hakim olmakta, bu konularda beceri sahibi olmaktadırlar. Eğitimlerin verilmesinin bir amacı da girişimcilerin, işlerini kurmak ve işlerinin patronu olmak amacıyla çıktıkları yolda nelerle karşılaşacaklarının farkında olmaları ve hangi sorumulukları üstlenmeleri gerektiğini bilmeleridir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonunda girişimciler kendi iş fikirlerine yönelik iş planı hazırlamak için gerekli bilgi ve beceriye sahip olurlar. Ayrıca deneyim kazanırlar. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini düzenleme işini KOSGEB birimleri üstlenmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programından yararlanmak istiyorsanız Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamalı İŞGEM’de yer alacak bir girişimci olmalısınız. Ayrıca başvurduğunuz tarih itibariyle son bir yıl içinde aynı faaliyet konusunda şahıs işletmenizin bulunması gerekmektedir.

Faaliyet, güncel NACE-Ekonomik Faaliyet Sınıflamasında yer alan dörtlü koda göre süreklilik göstermelidir. Ayrıca girişimci olarak sizin tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir işletmede %50’den fazla ortaklığınız olmamalıdır. Başka bir işletmede SGK hükümlerine tabi olarak çalışmamanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.