KOSGEB faizsiz kredi başvuru sonuçları açıklandı. 28 Şubat 2017 günü açıklanan sonuçlara göre krediler hemen dağıtılmaya başlanacak. KOSGEB başvuru yapan esnaf ve sanatkarlara 50 bin TL faizsiz kredi verecek. 

KOSGEB yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerini Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı bildiğiniz gibi esnafa ve sanatkarlara 50 bin TL kredi veriyor. Bu krediye başvurular 10 Şubat 2017 ile 20 Şubat 2017 arasında yapılmıştı. KOBİ kredisi adı verilen bu krediye 461 bin 167 KOBİ yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler başvurdu. Yapılan açıklamaya göre başvuran herkese kredi verilecek. KOSGEB böylece yaklaşık 11 milyar TL kredi vermiş olacak. Başvuru sonuçlarının nasıl öğrenileceğinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Başbakan Binali Yıldırım KOSGEB faizsiz kredi başvuru sonuçları hakkında açıklama yaptı ve KOBİ kredisi için başvuran 461 bin 167 KOBİ’ye yani başvuranların tümüne kredi verileceğini söyledi. Bu ödemelerin, işletmelerin yıllık cirosuna göre 20 bin TL ila 50 bin TL arasında yapılacağını söyledi. Bu krediden yararlanabilecek işletmelerin yıllık net satış hasılatının 1 milyon 345 bin TL’nin altında olması zorunludur.

KOSGEB faizsiz kredi desteğinden yararlanmak için yapılan başvuruların arasında elbette güvenlik kriterlerini geçemeyenler de oldu. Ayrıca mükerrer başvurular, tabela şirketleri ve benzeri başvurular geçersiz sayıldı. Diğer küçük ve orta ölçekli işletmelerin başvuruları kabul edildi. Buna göre kredi alan işletmeler krediyi bir yıl ertelemeli olarak kullanacaklar. Yani ilk yıl geri ödeme yapmayacaklar. Sonraki yıl geri ödeme yapmaya başlayacaklar. Krediyi iki yıl yani 24 ay içinde üçer aylık taksitlerle ve eşit taksitlerle ödeyecekler.

Siz de KOSGEB faizsiz kredi başvurusu yaptıysanız ve bu başvurunun sonucunu öğrenmek istiyorsanız KOSGEB Kredi Başvuru Sonuçları adresine girerek sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Bu sorgulamayı yapmak için Vergi Numarası ya da T.C. kimlik numarası ile işe başlama tarihinizi girmeniz gerekmektedir. Ayrıca zaten başvurunuz sırasında verdiğiniz telefon ve e-posta adres bilgilerine SMS ve e-posta gönderilmekte ve bilgilendirme yapılmaktadır.

KOSGEB faizsiz kredilerin verileceği KOBİ’leri iletişim kanallarını kullanarak bilgilendirmektedir. Bilgilendirme iletisinde kredi başvurusunun onaylandığı haberini alan KOBİ’lerin ilgili websitesinden sonuçlarınının çıktılarını almaları ve KOSGEB ile protokolü olan bankalardan birini ziyaret ederek kredi işlemlerini başlatmaları gerekmektedir. Bu bankalar Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankasıdır. KOBİ’lerin aldığı kredilerin faizleri KOSGEB tarafından bütçe içinden karşılanacaktır. Bu faiz gideri 2,5 milyar TL şeklinde hesaplanmıştır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü KOSGEB faizsiz kredi hakkında şu açıklamaları yaptı: “Kullandırılacak kredi için geçerli olacak 2,5 milyar lira faiz gideri KOSGEB tarafından bütçe içinden karşılanacak. Bu uygulamayla amacımız, büyüklüklerine göre ihtiyacı olan ve şartları sağlayan tüm işletmelerimizin bu krediden faydalanmasını sağlamak.”