KOSGEB 50 Bin TL Kredi Yeni Başvuru Tarihleri

KOSGEB 50 bin TL kredi yeni başvuru tarihleri belli oldu. KOSGEB 50 bin TL hibe kredi için yeni koşullara göre yeni başvurular 20 Şubat 2017 tarihine kadar alınacak. Ayrıntıları öğrenmek için yazımıza göz atın.

KOSGEB hibe kredi başvuruları için koşullar değişti. Buna göre artık hibe kredi almak için eskisi gibi Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmak ve Girişimcilik Sertifikası almak şart değil. Üstelik sermaye bulmak ve başvurudan önce iş yeri açmak da gerekmiyor. KOSGEB hibe kredi almak için başvuru koşulları yumuşatılsa da üç kez başvuru yapıp da başvurusu kabul edilmeyen kişilerin tekrar destek için başvurma hakkını kaybetmesi dikkat çekiyor. Yeni koşullar üzerinden başvuru yapmak isteyen kişilere 20 Şubat 2017 tarihine kadar mühlet tanınmakta. Bu başvuruyu nasıl yapmanız gerektiğini yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

KOSGEB hibe kredi yani geri ödemesiz 50 bin TL kredi ve geri ödemeli faizsiz 100 bin TL kredi almak için bildiğiniz gibi bazı koşullar söz konusuydu. KOSGEB yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başlanı Recep Biçer bu koşullarda değişiklik yapıldığını duyurdu. Buna göre artık KOSGEB desteği almak isteyenlerin önce sermaye bulup da işletmelerini açmaları gerekmeyecek. Daha önce bu desteği almak isteyenlerin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine başvurmaları ve bu eğitimlere katılıp eğitimleri başarıyla tamamlayarak sonunda Girişimcilik Sertifikası almaları şarttı. Üstelik daha sonra iş yerlerini açmaları, tüm gerekli eşyaları almaları, iş planı hazırlamaları ve sonra gerekli belgelerle KOSGEB’e başvurmaları zorunluydu. Yani önce harcayıp sonra hibe krediyi almak gerekiyordu. İşte bu koşul KOSGEB tarafından değiştirildi. Artık eskisi gibi önce harcayıp sonra destek almak yok. Önce KOSGEB hibe kredi verecek ve sonra  girişimci bunu harcayacak. Bunun için yapmanız gerekenler şunlar: Girişimciyseniz ve iş yeri açmak istiyorsanız öncelikle bir proforma faturanız ve iş planınız ile KOSGEB’e başvurarak iş yeriniz için onay almalısınız. Proforma faturayı iş yeriniz için gerekli eşyaları henüz almadığınız için ibraz etmeniz gerekiyor. Onay aldığınızda hibe krediyi alıyorsunuz ve proforma faturada yer alan eşyaları alabiliyorsunuz. Onaydan sonra KOSGEB size şirketinizi kurmak ve onu KOSGEB veri tabanına kaydetmeniz için 90 günlük süre veriyor. Üstelik iş planında da bazı kısaltmalar yapılmış bulunmakta.

KOSGEB tarafından belirtilen yeni koşullar 1 Şubat 2017’den itibaren geçerli olmakta. Eğer KOSGEB desteği için daha önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katıldıysanız ve bu eğitimlerden sonra işletmenizi kurduysanız ancak henüz başvurunuzu yapmadıysanız KOSGEB size başvurunuzu yapmanız için 31 Aralık 2017’ye kadar süre veriyor. Bu tarihe kadar belgelerinizi tamamlayarak başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Bu tarihten sonra iş yeri açıp hibe kredi isteyenlerin başvuruları kabul edilmeyecek. Yeni koşullara göre başvuru yapmak isteyenlere ise 20 Şubat’a kadar mühlet verilmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.