Ev alacak olan kişileri yakından ilgilendiren konulardan biri de, konutun değerini arttıran unsurların neler olduğudur. Konut alım ve satımında, konutun değerinin belirlenmesi için birçok etmeni göz önünde bulundurmak gerekir. Konut değeri nasıl hesaplanır? Konutun değerini arttıran unsurlar nelerdir?

Ev almak ya da satmak isteyen kişilerin yakından ilgilendiği konut değeri, karlı çıkmak adına oldukça önemli bir yere sahiptir. Ev sahibi olmak isteyenlerin tek amacı uygun fiyatlı bir eve sahip olmak ancak evini satmak isteyen kişiler ise; en iyi fiyat üzerinden evlerini satmak istiyorlar. Hal böyle olunca da, satın alınacak veya satılacak evin gerçek değerini bilmek önemli bir yere sahip olmuş oluyor.

Konut Değerinin Artmasına Katkı Sağlayan Unsurlar

Konut değerinin artmasına katkı sağlayan unsurları sizler için araştırdık ve işte detaylar.. Konutun değerini doğrudan etkilen en önemli unsur; evin bulunduğu konumdur. Aynı özelliklere sahip eve farklı fiyatlar üzerinden ulaşmak oldukça kolay. Buradaki en önemli detay ise; evin bulunduğu konumdur. Aynı özellikteki ev, farklı konumda daha ucuz olabiliyor.

En önemli ikinci unsur ise; satın alınacak konutun yaşıdır. Yeni evler, eski evlere oranla her zaman daha pahalıdır.

Evin değerini arttıran diğer detaylar ise; manzaranın özelliği, merkezi konumda olması, ulaşım araçlarına yakınlığı, hastane, okul ve marketler gibi özelliklerdir. Bu tüm unsurlar evin değerini doğrudan etkiler.

Konutun Değerini Arttıran Özellikler Ve Konut Değeri Nasıl Hesaplanır

Konutun Değerini Arttıran Özellikler Ve Konut Değeri Nasıl Hesaplanır?

Konut Değeri Nasıl Hesaplanır?

Peki, satı alınacak evin değeri nasıl hesaplanır?

Evin gerçek değerini ortaya çıkarmak için ilk yapılması gereken işlem kira getirisinin net bir şekilde belirlenmesidir. Kira gelirini belirlemek için aynı bina içerisinde ya da etrafında bulunan evlerden yardım alınabilir. Kira bedelinin ortaya çıkmasıyla birlikte evin gelirini bulmak için 18 yıllık kira tutarı hesaplanır. Ülkemizde satın alınan bir konutun geri dönüşümü ortalama bu süre üzerinden hesaplanmaktadır.

Kısa bir örnek ile evin değerini hesaplamak gerekirse; aylık kira getirisi 2000 TL olan bir evin 18 yıllık kazancı 432 bin liradır. Bu durumda bu evin değeri 432 bin lira oluyor.