Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin sıkıntı yaşadıkları konuların başında ne yazık ki bankaların konutun toplam tutarına kredi vermeme sorunu gelir. Konut fiyatının toplam tutarına yani hepsine kredi kullanımı ilgili kanunlar ile yasaklanmakta olup genel olarak konutun yüzde 75 ‘i oranında kredi kullanımına izin verilmektedir.

Yani 100 bin liralık konut satın almak isteyen kişilere bankalar en fazla 75 bin lira kredi kullanımı için izin vermekte olup böyle bir konutu konut kredisi kullanarak satın almak isteyen kişilerin en az 25 bin liralık birikimlerinin bulunması gerekir. Ancak bazı durumlarda konut kredisinin tamamı kullanılabilir. Bunun için yapılması gereken tek şey ikinci bir ipotek gösterilmesidir.

Bilindiği üzere bankalar konut kredisi kullanımı karşısında satın alınmak istenen konutun tapusu üzerine ipotek şerhi koyar. Ancak konut kredisi başvurusu formunu dolduran kişinin bankanın ipotek koyacağı ikinci bir taşınmaz tapusu sunması halinde yüzde 100 konut kredisi kullanmasına izin verilir. Tamamına konut kredisi kullanılmasının tek yolu ikinci bir tapunun sunulmasıdır. Buna ek olarak kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu ortalamasının yüksek olması durumunda kalan tutar için ihtiyaç kredisi kullanılması da konut tutarının tamamının elde edilmesi mümkün olur. Ancak ihtiyaç kredisi 36 ay vadeli olarak kullanıldığı için geri ödeme zorluğuna düşülme riski yükselir.