Konut kredisi kullanmak isteyen kişilere bankalar satın almak istedikleri konutun eksper tarafından belirlenen değerinin yüzde 70 oranında kredi onayı verebilmektedir. Yani konut kredisi ekspertiz raporu ile 100 bin lira değer biçilen bir konut için konut kredisi başvuru formu dolduran kişilerin en fazla 70 bin liraya kadar olan başvuruları kabul edilebilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta sizin konutu satın aldığınız tutarın değil ekspertiz raporu ile belirlenen değerin temel alınmasıdır. Pek çok konut kredisi başvurusunda ne yazık ki konut kredisi değeri ekspertiz raporunda daha düşük belirlenmektedir. Tamamına konut kredisi veren bankalar bulunmakta olup bunun belirli şartları bulunmaktadır. Konut kredisinin tamamını veren bankalar 2016 yılında da bu işlem için mutlaka ikinci bir taşınmaz tapusunun ipotek gösterilmesi şartı aranmaktadır.

Yani konut kredisinin tamamını veren bankalar bunun için hem kredi kullanılarak satın alınan konut tapusu üzerine hem de bir başka taşınmazın tapusunun üzerine ipotek tahsis ederler ki bunun karşılığında yüzde 100 konut kredisi onayı verebilirler. Aksi durumlarda asla tamamına konut kredisi verilmesi söz konusu değildir.