Bilindiği üzere bankalardan konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyen kişilere belirli tutarlarda kredi kullanım izni verilmektedir. Bu oran kredi kullanılmak istenen evin konut kredisi eksperi tarafından belirlenen değerin yüzde 75’i kadardır. Yani sizin kredi kullanarak satın alacağınız eve ödeyeceğiniz bedel üzerinden değil de eksperin belirleyeceği tutar üzerinden kredi kullanım limiti bulunur.

Pek çok kişi konut kredisi kullanırken konut kredisinin tamamını kullanmak istemektedir. Peki, konut kredisinin tamamı nasıl alınır? Tamamına konut kredisi veren bankalar bulunmakta olup ancak bunun için özel şartlar aranmaktadır. Kredi kullanarak satın almak istediğiniz evin toplam değerinin hepsine kredi kullanmak istiyorsanız bu durumda banka sizden ikinci bir taşınmazın daha ipoteğini istemektedir.

Normal konut kredisi paketlerinde kredi kullanılarak satın alınan konutun tapusu üzerine banka ipotek koyarken konut kredisinin tamamını kullanmak isteyen kişilerden bu konuta ek olarak başka bir taşınmaz tapusu daha istenmektedir. Burada bankanın amacı kredi kullanan kişinin borcunu ödememesi durumunda hak kaybına uğramamak ve kullandırdığı kredi tutarını kolay bir şekilde geri alabilmektir.