Konut kredisi kullanan kişilere sunulan en büyük avantajlardan biri yapılandırma hizmetidir. Bu hizmet sayesinde konut kredisi faiz oranları yüksekken kredi kullanan kişilerin kredi faiz oranları düştü haberlerini duymaları ile kredilerini bu düşen faiz oranları üzerinden yeniden hesaplatmaları mümkündür. Peki, konut kredisinde yapılandırma nasıl oluyor?

Konut kredisi yapılandırması için tek yapmanız gereken kimlik belgeniz ile beraber kredi kullandığınız banka şubesini şahsen ziyaret etmektir. Bu ziyaretiniz esnasında banka yetkilisi kredinizi önce nakit ödenmiş gibi kapatır. Bu nedenle konut kredisi yapılandırma ücreti tahsil edilir. Ardından düşen konut kredisi faiz oranları üzerinden kişi ilk kez kredi kullanıyormuş gibi kredisi baştan hesaplanarak taksitlendirilir.

Bu hesaplama işleminde kişinin ekstra bir talebi bulunmazsa kalan konut kredisi tutarı kalan vadeye bölünerek kredi hesaplamasında bulunulur. Ancak kişinin konut kredisi vade uzatma talebi bulunuyorsa bu durumda vade süresinde oynama yapılabilmektedir. Yani örnek vermek gerekirse kişinin konut kredisi vadesi 72 ay kaldıysa yine de konut kredisi yapılandırması işleminde dilerse bu vade süresini tekrar 120 aya çıkarma imkanı bulunmaktadır.