Konut kredisi kullanan kişilerin en dikkat etmeleri gereken konu vade seçimidir. Bilindiği üzere konut kredisi vadesi için farklı seçenekler sunulmakla beraber en çok tercih edilen konut kredisi vadesi olarak 10 yıl vadeli konut kredisi paketleri öne çıkmaktadır. Ülkemizde en fazla 20 yıl vadeli konut kredisi onayı verilmekte olup 30 yıl vadeli konut kredisi paketleri hem çok az banka tarafından sunulmakta hem de sadece çok ağır koşulları yerine getiren kişilerin kullanmalarına izin verilmektedir.

Konut kredisinde amaç kişinin zorlanmadan ödeme yapabileceği en kısa vadeyi seçebilmesidir. Daha rahat ödemek için konut kredisi uzatma başvurusunda bulunmak kişinin daha yüksek bir faiz yükü ile karşı karşıya kalmasına neden olurken daha az faiz ödemek için yapılan yanlış konut kredisi vade kısaltma başvurularında ise kişi bir anda ödeyemeyeceği bir faiz yükü ile karşı karşıya kalma riski yaşar. Yani denge kesinlikle çok iyi kurulmalı amaç garanti ödeme sistemini en düşük vadede kurmaya çalışmaktır.

Yani kişi mutlaka kendine göre konut kredisinde vade sınırı belirlemelidir. Yine kullanılan konut kredisi paketlerinde kişi 2-3 yıl sonra maaşına aldığı zamlar sayesinde daha rahat bir ödeme koşuluna sahip olabilir. Bu gibi durumlarda konut kredisinde vade düşürme başvurusunda bulunarak hem borcu kısa sürede ödeyebilir hem de fazla faiz yükünden kurtulabilir. Hem konut kredisinde vadeyi kısaltma hem de konut kredisinde vadeyi uzatma başvurularınız için kredi kullandığınız banka şubesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.