Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka belirli bir peşinat miktarına sahip olmaları gerekmektedir. Çünkü bankaların uymak zorunda oldukları mortgage kanunu kapsamında satın alınmak istenen konutun eksper tarafından belirlenen değeri üzerinden en fazla yüzde 75 oranında konut kredisi kullanımına izin verilebilmektedir.

Yani 100 bin liralık bir konutu kredi kullanarak satın almak isteyen kişiler en fazla 75 bin liraya kadar olan konut kredisi başvuruları için onay alma imkanına sahiptir. Peki, konut kredisinde peşinat şart mı? Bu soruda normal konut kredisi paketleri için yapılan başvurular için verilecek olan yanıt evettir. Yani sabit faizli konut kredisi kullanan ve bankaya sadece bu konutun tapusunu ipotek olarak gösterecek olan bir kişi mutlaka kalan yüzde 25 tutarı kendisi nakit olarak karşılamalıdır.

Ancak ikinci bir taşınmazın tapusunu teminat olarak gösterebilecek olan kişilere bankalar tamamına konut kredisi kullanma imkanı sunmaktadır. Konut kredisinin tamamını veren bankalar bu işlem için konut kredisi kullanmak istiyorum diyen müşterilerinden kendilerine ait olan ya da ait olan kişinin rızası bulunan bir ikinci tapu daha istemektedir. Yani özetlemek gerekirse iki tapu gösteren kişilere konut kredisinin tamamı verilmekte, bu sayede peşinatsız konut kredisi kullanma imkanı sunmaktadır. Bunun dışında tamamına konut kredisi kullanımı mümkün olmayıp bunun yerine kalan yüzde 25’lik kısım ihtiyaç kredisi paketleri ile karşılanmaktadır.