Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin önlerinde atlatmaları gereken zorlu bir süreç bulunmaktadır. Özellikle de yüksek tutarlı ve uzun vadeli konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin kredi istihbarat süreçleri daha uzun sürmekte olup yapılan incelemeler çok daha fazla detaylandırılmaktadır. Burada önemli olan konut kredisi başvurusu formunu doldurmak isteyen kişinin sahip olduğu kredi notu ortalaması ve satın almak istediği konutun kredi eksperi tarafından belirlenen değeridir.

Günümüzde bankalar internet teknolojisini çok daha aktif bir biçimde kullanmakta olup internet bankacılığı ve mobil şube uygulamaları ile müşterilerine de pek çok kolaylıklar sağlamaktadır. Bunlardan biri de internetten kredi başvuru formu doldurulmasına izin verilmesidir. İşte kredi ön onayı adı verilen süreçte internet yada SMS kredi başvurusunda bulunan kişilerin cep telefonlarına başvuruları ile ilgili bir onay mesajı gönderilir. Kredi başvuru sonucu için gönderilen bu mesaja kredi ön onayı adı verilir. Konut kredisi ön onayı alınması kredi kullanan kişinin kredi başvurusunda beyan ettiği bilgilerin doğruluğunu kanıtlaması halinde kredisi kullanabileceğini ifade eder.

Yani kredi ön onayı alınması kredinin kesin olarak kullandırılacağı anlamına gelmez. Örneğin konut kredisi başvurusu için kişi konutun değerini 150 bin lira olarak beyan ettiyse ancak konut kredisi ekspertiz işleminin sonucunda eksper konutun değerini 100 bin lira olarak beyan ederse kişi bu tutar üzerinden kredi kullanabilir. Yine beyan edilen aylık gelir tutarı arasında da fark olması halinde banka yine belgelenebilir aylık gelir tutarını baz alarak kredi kullandırım sürecini yürütür.