Kredi notunun daha da önem kazandığı kredi türlerinden biri de konut kredisi paketidir. Bu kredi türünün hem çok yüksek tutarlı olması hem de daha uzun vadeli olması nedeni ile genelde kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu ortalamasının daha yüksek olması istenir. Peki, konut kredisinde kredi notu kaç olmalı?

En düşük kredi notu sıfırdan başlamakta olup daha önce bankalardan kredi ve kredi kartı ürünleri kullanmayan kişilerin not ortalamaları ne yazık ki sıfır olmaktadır. Sıfır kredi notu olan kişilerin hiçbir şekilde konut kredisinden yararlanması mümkün değildir. Bunun yanı sıra düşük kredi notu olan kişilerin de kredi onayı almaları imkansız denilecek kadar azdır. Kolay konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu ortalamaları en az 1.200 puan olmalıdır.

Yine kredi notu 1.500 puan ve üzeri olan kişilere bankalar kısa sürede hemen kredi onayı verir. Burada bankanın amacı borcunu düzenli ödeyen güvenilir kişilere kredi vererek risk üstlenmeden kar elde edebilmektir. Ancak günümüzde düşük kredi notuna kredi veren bankalarda bulunmakta olup bu bankalar çok yüksek konut kredisi faiz oranı ve ek teminatlar karşılığında kredi onayına izin vermektedir.