Konut Kredisinde Kefil Gerekli Mi?

Borsa Ne İşe Yarar?

Oldukça yüksek tutarlı ve uzun vadeli krediler olan konut kredileri bu nedenle bankalar tarafından daha sıkı bir kredi istihbarat sürecinden geçirilmektedir. Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi onayı alabilmeleri farklı pek çok kritere bağlıdır. Bunlar içinde en önemlileri ise kişinin kredi notu ortalaması ve sahip olduğu belgelenebilir aylık gelir tutarıdır.

Kefilsiz konut kredisi veren bankalar günümüzde sayı olarak oldukça fazla olmakla beraber burada önemli olan konut kredisi başvuru formu dolduran kişinin kendi yeterliliğidir. Yani kişinin kredi notu yüksek ise belgelenebilir aylık gelir tutarı ödemesi gereken aylık konut kredisi taksit tutarını fazlası ile karşılıyorsa bu durumda banka kefil talep etmeden konut kredisi onayı verir.

Burada önemli olan kredi kullanan kişinin bankada borcun kesinlikle düzenli olarak ödeneceğine dair olan sağlam bir görüntü oluşturabilmesidir. Bunun sağlanması halinde banka kefil talep etmeden konut kredisi onayını verecektir. Yani konut kredisinde kefil sadece kredi kullanmak isteyen kişinin bankanın aradığı kriterleri karşılayamaması durumunda aranır.

Bu kefil de genelde kredi kullanmak isteyen kişi evli ise ve eşi çalışıyorsa kişinin eşi olur. Ancak kişi bekarsa ya da eşi çalışmıyorsa bu durumda kredi notu yüksek olan ve çalışan bir kefilin bulunması gerekir. Konut kredisinde kefilin sorumluluğu krediyi kullanan kişi ile eşit olup bu kişinin borcunu ödememesi durumunda banka dilerse ilk olarak kefile gidip borcu tahsil etme yolunu tercih etme hakkına sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Konut Kredisi Öderken İhtiyaç Kredisi Kullanabilir Miyim?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.