Konut kredisi masrafları arasında ekspertiz ücreti sonrasında en yüksek rakamı tutanlardan biri de hayat sigortası tutarlarıdır. Bilinmesi gereken ilk konu konut kredileri için hayat sigortası zorunluluğu bulunmamaktadır. Yani böyle bir kanuni yaptırım bulunmamakla beraber uzun vadeli krediler olması nedeni ile bankaların kredi geri dönüşünü güvence altına almak adına hayat sigortası yaptırması yaygın bir uygulamadır.

Burada bilinmesi gereken önemli bir diğer konu da hayat sigortasının banka kadar krediyi kullanan kişinin de yararına olmasıdır. Konut kredisi kullanan kişinin vefat etmesi halinde ne yazık ki geride kalan kişi ki bu genelde kredi kullanan kişinin dul eşi olmaktadır konut kredisi ödemekte zorlanır. Konut kredisinin ödenmemesi durumunda banka kredi tutarını tahsil edebilmek için ipotek hakkını kullanarak konutu satışa çıkarır. İşte hayat sigortası tam bu noktada devreye girer ve konut kredisi kullanan kişi ölürse hemen sigorta fonundan kredi tutarı karşılanır ve geride kalan kişinin daha fazla mağdur olması engellenir.

Yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen bankalar hayat sigortası yaptırmayan müşterilerinin kredi kullanımına izin vermemektedir. Bu nedenle konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka hayat sigortası yaptırması istenir. Banka böyle bir zorunluluk öne sürmese bile konut kredisi kullanan kişi vefatı halinde yakınlarının ödeme zorluğu yaşamaması adına mutlaka hayat sigortası yaptırmalıdır.