Konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyen kişilerin sayıları her geçen gün artarken artan konut kredisi faiz oranları ne yazık ki artık kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilerin heveslerini kursaklarında bırakıyor. Bilindiği üzere konut kredisi kullanılarak satın alınan evlerin tapularının üzerine banka kredi borcuna karşılık olarak ipotek şerhi koymaktadır.

Konulan bu ipotek şerhi borcun ödenmemesi durumunda bankanın konutu dilediği anda satma hakkına sahip olduğunu göstermektedir. Konut kredisinde eş muvafakatnamesi ise tam bu noktada devreye girer ve borçlu kişinin eşinin de bu ipotek şerhinden haberi olduğunu gösterir. Yani eş bu belgeyi imzalayarak ortak edinilen konutun üzerine ipotek konulduğuna dair bilgisi ve rızası olduğunu kabul etmiş olur.

Konut kredisinde eş muvafakatnamesi belgesi imzalatılmadan konutun üzerine ipotek konulması halinde ise borcun ödenmemesi durumunda evin banka tarafından satılması halinde diğer eş otomatik olarak itiraz etme hakkı kazanır. Çünkü banka medeni kanun ile tanınan haklar kapsamında konutun yarısına sahip olan diğer eşinde borca rızası olduğunu kanıtlamakla yükümlüdür. Bu yükümlülüğünü kanıtlayamaması halinde ise eşin itiraz ederek kendi hakkı olan evin toplam satış tutarının yarısını alabilir. Bu nedenle artık bankalar bu tip itirazlar ile uğraşmamak adına mutlaka konut kredisi paketlerinde ya da ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerinde krediyi kullanan kişinin evli olması halinde eş muvafakatnamesi belgesi imzalatarak sonradan ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkları ortadan kaldırmayı amaçlar.