Geleceğine yatırım yapmak, kiracı olmaktan kurtulmak ya da birikimlerini gayrimenkule yatırmak isteyenlerin büyük bir bölümünün tercihi konut kredisi ile ev almak oluyor. Elinizde bulunan peşinat ile birlikte bankadan da kullanacağınız kredi ile hayalinizdeki evi alabilir ve kendi evinizin sahibi olabilirsiniz.

Kredi borcu ödemek birçok açıdan kredi ödemekten çok daha mantıklıdır. Kredi bittiğinde evin sahibi siz olacağınız iu borcu ödemeçin bk insana o kadar zor gelmez. Bu nedenle ev sahibi olmak isteyenler de soluğu banka şubelerinde alır. Uygun faiz oranları ve uzun vadeler ile ev almak mümkün olsa da, kredi kullanabilmeniz için elinizde belli bir orana kadar peşinat da olması gerekiyor.

İşte bu noktada devreye Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu giriyor. Aldığı iki karardan biri olarak ticari olmayan gayrimenkul alımlarında maksimum kredilenme tutarının konutun ekspertiz değerinin %75’i olarak belirledi. Dolayısıyla ev almak istediğinizde, konut değerinin %100’üne kredi kullanmanız gibi bir durum pek mümkün değil.

Bankacıların tüketicilere kullandırdığı konut edinme amaçlı konut kredilerinde, gayrimenkulün ekspertizi yetkili firmalar tarafından belirlendikten sonra kullanılabilecek mortgage kredi oranı %75 ile sınırlı tutulmuştur. Bu durumda elinizde konut değerinin %25’i oranında peşinat bulunması gerekiyor. Bu tutarı satın almak istediğiniz evin değeri üzerinden yüzde hesaplaması yaparak bulabilirsiniz.

Örneğin 500.00 TL değerinde bir ev satın almak istiyorsanız, elinizde minimum 125.000 TL peşinat bulunması gerekiyor. Bu peşinatın olmaması ya da eksik olması durumunda bireysel ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz; ancak hem aynı anda iki kredi ödemesi sizi zorlayacak hem de bankalar bir kredi ödemeniz devam ederken yenisini vermek konusunda ılımlı yaklaşmayacaktır. O nedenle ev almadan önce öncelikle peşinatı biriktirmelisiniz. Aracınız varsa onu satabilir, kalan kısmı için de eşiniz ya da bir tanıdığınızdan sizin yerinize kredi çekmesini isteyebilirsiniz.

Her halükarda peşinat olmadan ya da peşinatın eksik olması durumunda konut kredisi kullanmak bir hayli zorlaşır. Ancak peşinatınız var ama eksikse, bu durumda bireysel ihtiyaç kredisi için de varsa taşınmaz malınızı ipotek göstererek konut kredisine ek olarak bir de ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Ancak gelirinizin buna uygun olması gerekiyor. Dünya üzerindeki ekonomik sorunların büyük bir bölümünün mortgage kaynaklı olduğunu unutmamak gerekiyor. Bir şekilde ödenir düşüncesi ile alınan 120, 240 hatta 360 ay vadeli konut kredileri, bir yerden sonra ödeme sıkıntısı yaratabiliyor. Bu da bankalarla sorun yaşamanıza, ödemesi devam eden evinizin borcunu bitiremeden elinizden gitmesine neden olabiliyor.

Bu noktada dikkatli olmakta yarar var. Ödeme gücünüzün olduğundan emin olmadan ve peşinat tutarını tam olarak ayarlamadan konut kredisi borcunun altına girmemenizi öneriyoruz. Zaten yapılan düzenleme ile peşinat tutarının %25’e çıkarılmasının altında da yine bu durum yatıyor. Peşinatınız ne kadar fazla olursa, kredi ödemelerinizin o kadar az olacağını, o kadar kısa süreceği ve bütçenizi daha az zorlayacağını unutmayın.