Konut kredileri genelde uzun vadeli olarak kullanılan krediler olup yine son derece yüksek tutarlı krediler olmaları nedeni ile kredi faiz oranlarında yaşanan küçük oynamalar bile toplamda yüksek meblağların söz konusu olmasına neden olmaktadır.

Yüksek konut kredisi faiz oranları uygulanmasına rağmen aradığı konutu bulduğu için kredi kullanmak zorunda olan kişiler konut kredisi faiz oranları düştü haberlerini duymalarının ardından hemen konut kredisi yapılandırma başvurusunda bulunmalıdır. Faiz oranlarının düşmesinin yanı sıra konut kredimi ödeyemiyorum diyen kişiler için de kredi yapılandırma başvurusunda bulunmak bir çözüm olabilir. Bu sayede kredi vade süresi uzatılarak aylık ödenmesi gereken taksit tutarı düşürülerek borcunu ödemek isteyen kişilere kolaylık sağlanır.

Örneğin 60 ay vadeli konut kredisi kullanan ya da konut kredisi borcu 60 taksit kalan kişiler 120 ay vadeli konut kredisi hesaplama başvurusunda bulunarak borçlarını yeniden hesaplatarak ödemeleri gereken aylık taksit tutarını düşürebilir. Ancak bu işlem için banka konut kredisi yeniden yapılandırma ücreti talep edecek olup borç vadesinin uzatılması durumunda ödenecek olan faiz yükü de artacağı için kişiler sadece zorunlu oldukları durumlarda faizi uzatmayı tercih etmelidir.