Gerek konut kredisi faiz oranları üzerinden bankaların indirime gitmeleri gerekse de kişilerin bir süre sonra “konut kredimi ödeyemiyorum” sorunları yaşamaları konut kredisi yapılandırma başvurularının artmasına neden olmaktadır.

Konut Kredisi Yapılandırma 

Konut kredisi kullanan kişilerin ilgili krediyi yeni faiz oranları ya da yeni vade süreleri üzerinden yeniden hesaplatmaları işlemine konut kredisi yapılandırma hizmeti adı verilmektedir. Bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin kredi kullandıkları banka şubesini ziyaret ederek müşteri temsilcisine bu isteklerini belirtmeleri mümkündür.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü!

Yüksek konut kredisi faiz oranları üzerinden kredi kullanan kişilerin konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi ile beraber bu yeni faiz oranlarından yararlanma hakları bulunmaktadır. İşte konut kredisi yapılandırma hizmeti bu amaç için sunulmaktadır. Ancak bunun için belirli bir tutarda konut kredisi yapılandırma ücreti ödenmelidir. Bu ücret bankadan bankaya ve kişinin kullandığı konut kredisi tutarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Konut Kredimi Ödeyemiyorum 

Konut kredisi borcunu ödemekte zorlanan kişilerinde borçlarını yeniden yapılandırmaları mümkündür. Bu sayede konut kredisi vadesi açılır ve kişinin aylık ödemesi gereken borç tutarı düşürülür. Yani kredi vadesi uzatılarak aylık ödenmesi gereken konut kredisi taksit tutarı azaltılarak borcun ödenmesi kolaylaştırılmış olur.

Konut Kredisi Yapılandırma Ücreti 

Yargıtay tarafından verilen emsal kararlar bulunmasına rağmen yine de konut kredisi yapılandırma ücreti tahsil etmektedir. Bu ücreti ödeyen kişilerin bankaya itiraz etmeleri ve konuyu tüketici hakem heyeti kuruluna başvuruda bulunmalıdır.