Konut kredisi kullanmak isteyen kişilere bankalar konutun tamamına kredi kullandırmazlar. Bunun nedeni ilgili kanunlar ile bankalara belirli bir sınırlama getirilmesidir. Bankacılık Denetleme Kurumu tarafından belirlenen yasal sınırlar sonucunda ne yazık ki bankalar sadece satın alınmak istenen konutun belirlenen ekspertiz değerinin sadece yüzde yetmişi tutarında kredi kullandırabilmektedir.

Yani 100 bin lira konut kredisi kullanmak isteyen bir kişi en fazla 70 bin liraya kadar olan tutarlar için konut kredisi kullanabilmektedir. Bunun en önemli nedeni sadece belirli oranda nakit birikimi olan kişilerin konut satın almalarını sağlamak, batık konut kredisi oranını düşürmek ve kişilerin konut almak için birikim yapmalarını teşvik etmektir. Tamamına konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin ise ikinci bir ipotek göstermesi gerekir.

Yani peşinatsız konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka ikinci bir taşınmazı teminat olarak bankaya sunmaları gerekir. Bu taşınmaz kredi kullanmak isteyen kişiye ait olabileceği gibi aynı zamanda hiçbir akrabalık bağı olmayan bir başkasına da ait olabilir. Burada önemli olan kişinin kendi isteği ve rızası ile tapusunun üzerine ipotek konulmasını kabul etmesidir. Bu rıza ile beraber satın almak isteyeceğiniz konutun tamamına kredi kullanabilirsiniz. Ancak bu tip kredilerde banka iki ipotek masrafı ve iki ekspertiz ücreti tahsil edeceği için ödenecek olan konut kredisi masrafı da ikiye katlanmaktadır. Yine iki ipotek gösterilmesine rağmen kullanabileceğiniz kredi tutarı ekspertiz tarafından belirlenen konut tutarı ile sınırlıdır.