Ev satın almak isteyen ancak yeteri kadar nakit birikime sahip olmayan kişilerin en çok tercih ettikleri yöntemlerin başında yer alan konut kredisi aslında pek çok kişinin hayallerine kavuşmasını sağlamaktadır.

Kredi notu yüksek olan ve aylık geliri ile kullanmak istediği kredi tutarı arasında denge bulunan kişilerin konut kredisi başvurusu bankalar tarafından hemen kabul edilmektedir. Peki, konut kredisi onay süreci nasıl işler?

Banka konut kredisi başvurusunu aldıktan sonra ilk olarak sizden ekspertiz ücreti talep eder. Her bankada değişmekle beraber 250 lira ile 600 lira arasında değişen konut kredisi ekspertiz ücreti banka tarafından peşin olarak alınır ve konut kredi başvuru reddi yapılsa dahi bu tutar iade edilmez. Çünkü bu ücret başvuruda bulunduğunuz konutun gerçek değerinin belirlenmesi adına yapılır.

Ekspertiz işleminde genelde konutun değeri satın alınacak tutardan daha düşük çıkar. Bu nedenle daha fazla kredi çekmek için ekspertiz değerini yüksek göstermek mümkün değildir. Bu zaten illegal bir yöntemdir ve bunu sağlayabilmek için bankada ya da ekspertiz şirketinde sağlam bir tanıdığınızın olması gerekir.

70 bin lira konut kredisi kullanmak isteyen bir kişinin konutunun ekspertiz değerinin en az 100 bin lira olması gerekir. Çünkü bankalar sadece konutun ekspertiz değerinin yüzde 70 oranında kredi kullanımına izin verir.

İlk aşamayı geçen kişilerin kredi istihbarat süreci başlatılır. Kişinin ve evli ise eşinin kredi notu ortalamaları incelenir ve aylık gelir seviyelerine bakılır. Hane geliri aylık kredi taksit tutarının yarısını geçmiyorsa, kişinin kredi notu ortalaması yüksekse ve aylık belgelenebilir düzenli bir gelire sahipse kredi kullandırımı en geç 7 iş günü içerisinde gerçekleştirilmektedir.